Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sirkeci Garı Bakımsızlıktan Dökülüyor

Banliyo hattının kapatılmasından sonra akıbetinin ne olacağı merak edilen tarihi Sirkeci Garı dökülüyor. Garın ön cephesinde bulunan saat kulelerinden aşağı taşlar düşüyor. Önlem olarak ise etrafı brandalarla çevrilmiş. TCDD Sirkeci Gar yetkilisi, "Restorasyon şu an ihale aşamasında, sonuçlanmadan herhangi bir müdahalede bulunulamıyor" dedi.

yapi.com.tr
Sirkeci Garı Bakımsızlıktan Dökülüyor

II. Abdülhamit devrinde İstanbul'un Avrupa yakasında inşa edilen ve Haydarpaşa Garı ile birlikte akıbeti çokça tartışılan Tarihi Sirkeci Garı dökülüyor. Binanın orta kirişinin iki yanında bulunan saat kulelerinden aşağı taşlar düşüyor. Şu an hiçbir çalışmanın olmadığı garın söz konusu yerleri brandalarla çevrelenmiş bir şekilde bekliyor. Aynı zamanda etrafına tehlike de saçan tarihi bina için müdahalede bulunulamıyor. Tescilli yapı statüsündeki binanın ihalesinin ne zaman olacağı da belli değil.

Radikal'den Vildan Çiftsüren'in haberine göre, konuyla alakalı gar müdürü sekreteri; düşen taş olmadığını, sadece önlem amaçlı uzun bir süredir çevresinin brandalandığını savundu.

Restorasyon ihale aşamasında

Sirkeci Garı yetkilisi şunları söyledi: “Gar şu an ihale aşamasında, ihalenin sonuçlanması beklendiğinden tarihi binaya herhangi bir müdahalede bulunulamıyor.”

Abdülhamit dönemi yapısı otel olacak

Sirkeci Garı'nın temeli, 11 Şubat 1888 günü atıldı. Sultan II. Abdülhamit'in güvenini kazanarak, sarayın danışman mimarı olan Alman mimar ve mühendis August Jasmund'un yaptığı Sirkeci Garı, 3 Kasım 1890'da görkemli bir törenle hizmete açıldı. İstanbul'dan Batı'ya gidenleri taşıyan trenlerin kalktığı Sirkeci Garı, tarihi boyunca bazı küçük restorasyonlar geçirdi. TCDD 2011 yılında garın restore edileceğini duyurmuştu. Ancak o tarihten sonra bir daha restorasyon için bir girişimde bulunulmadı.

20 bin metrekare alana sahip garın İBB'nin hazırladığı plana göre 8 bin metrekaresi kültürel tesis alanı, 12 bin metrekarelik alanı ise turizm kültür tesisleri alanı olarak düzenlendi. Garın otel olarak işletmeye açılması planlanıyor. Restorasyon ihalesinin de bu nedenle yapılamadığı, garın alan firmaya 'restore et-işlet-devret' yöntemi ile verilmesinin gündemde olduğu ileri sürülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sirkeci-gari-bakimsizliktan-dokuluyor_125039.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!