Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakırköy'den Ders Al

250 bin nüfuslu Bakırköy'de 10 bin bina tek tek incelendi: Yüzde 35'i depreme karşı dayanıksız. Bakırköy Belediyesi'nin İTÜ ve İstanbul Üniv

Radikal
Bakırköy'den Ders Al

b>250 bin nüfuslu Bakırköy'de 10 bin bina tek tek incelendi: Yüzde 35'i depreme karşı dayanıksız.

Bakırköy Belediyesi'nin İTÜ ve İstanbul Üniversitesi ile birlikte yaptığı dört yıllık çalışma alarm veriyor. 250 bin nüfuslu ilçenin sınırları içinde yer alan binalardan yüzde 35'inin depremde 'yüksek' veya 'çok yüksek' risk taşıdığı belirlendi.
Çok yüksek risk grubunda 443 bina var. İlçedeki 198 kamu binasından 92 tanesi yüksek ve çok yüksek risk grubunda. Bu kategori içindeki 18 okul binasının güçlendirilmesini belediye üstlendi.

Takviye için kura
Rapora göre ilçe sınırlarındaki riskli binaların tümünün takviyesi için 1 milyar dolar (yaklaşık 1.3 katrilyon lira) gerekli. İlk etapta bunun yüzde 1'i kadar kaynakla, yüksek riskli binalardan kurayla seçilecek 350 tanesi için takviye projesi yapılacak. Bu çalışma için ihtiyaç duyulan 1 milyon dolarlık (1.3 trilyon lira) kredi ise Dünya Bankası'ndan elde edilecek.
17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinden sonra başlanan ve yaklaşık dört yıl süren iki aşamalı çalışma sonunda Bakırköy ilçesinin deprem riski haritası yapıldı.
30 kilometrekarelik ilçenin yerleşim alanı olarak kullanılan 13 kilometrekaresindeki 10 bin 600 binadan 10 bin 162'sinin olası bir depremde dayanlıklık açısından risk analizi ile zemin etütleri yapıldı. 100'den fazla mühendisin ortak çalışması sonucu Bakırköy, Ataköy, Yeşilyurt, Yeşilköy ve Florya'da ilçenin zemini ile ilçedeki tüm binaların karnesi çıkarıldı. Bu raporlar sonucu elde edilen bilgiler Fen İşleri Müdürlüğü bünyesinde kurulan bilgi işlem merkezinde bilgisayarlara yüklendi. Binalarla ilgili taşıyıcı sistemin önceki depremde hasar görüp görmediği, bu sistemde nasıl hareket edeceği, ne hasar göreceği, binaların kat sayıları ve yapı özellikleri ve olası bir depremde ne kadar hasar göreceği gibi bilgiler bu veri bankasına yüklendi.

10 binadan ikisi 'iyi'
Buna göre Bakırköy ilçesinin yerleşim alanları içinde bulunan 10 bin 162 binadan 443'ü çok yüksek, 2 bin 987'si yüksek, 4 bin 198'i orta, 290'ı düşük ve 2 bin 234'ü de minimum riske sahip.

Ataköy 'sağlam'
1999 yılında meydana gelen depremlerden sonra üzerinde en çok spekülasyon yapılan yerlerden biri olan Ataköy'de ise zeminin kötü olmasına karşın binaların sağlam olması sayesinde minimum risk çıktığı belirtildi. Rapordaki bir başka dikkat çeken nokta ise aynı parsel üzerindeki binaların bina kalitesine göre farklı deprem riski taşıması oldu.

Okullar, hastaneler...
Aralarında okul ve hastahanelerin de yer aldığı 198 kamu binasından sadece 34'ü düşük riskli çıkarken 92'sinin ise yüksek ve çok yüksek riskliler arasında olduğu belirlendi. 72 kamu binası ise orta riskliler grubunda yer aldı. Çok yüksek risk grubunda Şenlikköy İlköğretim okuluna ait bir ve SSK Doğumevi Hastahanesi'ne ait üç bina olduğu belirtildi. Bakırköy Belediyesi,
hazırlanan raporlar doğrultusunda 18 okul binasının güçlendirilmesi işini de üstlendi.
--------------------------------------------------------------------------------
'İşte yapınızın durumu...'
Bakırköy'deki kamu binalarına yapı analiziyle ilgili tebligatlar gönderildi, önümüzdeki günlerde de konut ve işyerlerine tebligatlar yapılacak. Yüksek riskli binalar içinse takviye zamanı. Belediye yetkilileri Dünya Bankası'ndan sağlanan 1 milyon dolarlık krediyle önce yüksek risk grubunda bulunan ve kurayla belirlenecek 350 binanın takviye projesinin yapılacağını belirtti. İlçe genelindeki tüm riskli binaların takviyesi için ise 1 milyar dolarlık bir bütçeye gerek var. Yetkililer güçlendirme istenen binalarda yapılacak masrafın yeni bina yapımı maliyetinin yüzde 40'ını geçmesi halinde ise tadilat yerine 'yıkım' yapılacağını söyledi.


http://www.yapi.com.tr/haberler/bakirkoyden-ders-al_9338.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!