Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Bakırköy'den Ders Al

İstanbul' a Deprem Takviyesi

Riskli deprem kuşağında bulunan ülkemizde zaman zaman meydana gelen depremlere karşı uzun yıllardan bu yana üzerinde konuşulan önlem paketi nihayet

Türkiyeb>Riskli deprem kuşağında bulunan ülkemizde zaman zaman meydana gelen depremlere karşı uzun yıllardan bu yana üzerinde konuşulan önlem paketi nihayet hayata geçiriliyor.

En son 1999 yılında Marmara bölgesinde yaşanan depremden sonra özellikle İstanbul’daki kamu kurum ve kuruluşlarının depreme karşı güçlendirilmesi birinci olarak dünyanın en büyük metropolleri arasında bulunan ve deprem riski bulunan İstanbul’da hayata geçirilecek. Bu konuda ilk somut adımı atan PUB Başkanlığı, Marmara Depremi acil yeniden yapılandırma projesi kapsamında İstanbul içinde seçilmiş yüksek öncelikli kamu yapılarının depreme karşı güçlendirilmesi yapılabilirlik çalışmaları için üç ayrı danışmanlık hizmetleri için ihale açtı.

İstanbul ili afet yönetimi bilgi sisteminin kurulması amaçlı yapılabilirlik çalışması danışmanlık hizmetleri kapsamında ise İstanbul ili dahilinde, valilik ve belediyeler bünyesindeki acil durum yönetiminden sorumlu kurum ve organizasyonlarda kullanılmak üzere afet yönetimi bilgi sistemi ön tasarım ve yapılabilirlik çalışması gerçekleştirilecek.

Valilik ve belediye düzeyinde kamu güvenlik kurumlarının ve özellikle arama kurtarma operasyonlarının yürütülmesinde ve tehlikeli ortamlarda çalışan personelin acil durumda müdahalesine ilişkin teknik kapasitesinin güçlendirilmesi için bir envanter ve ihtiyaç belirlemesi çalışmaları da yapılacak. Acil durum müdahale kuruluşlarındaki eğitim ihtiyaçları ve faaliyetlerinin değerlendirilmesi, eğitim faaliyetleri strateji planının hazırlanması, öncelikli acil durum müdahale ekipmanlarının ve eğitim programının maliyet tahminlerini ve teknik özelliklerini kapsayan nihai fizibilite raporu da hazırlanacak.

Okul ve hastaneler silbaştan
İkinci olarak İstanbul ilinde seçilmiş yüksek öncelikli kamu yapılarının depreme karşı güçlendirilmesi yapılabilirlik çalışması danışmanlık hizmetleri kapsamında ise İstanbul İli sınırları içerisinde seçilmiş okul, hastane, acil durum yönetim merkezleri, vb. öncelikli kamu yapılarının depremde hasar görebilirliğinin araştırılarak güçlendirme ön tasarımları ile ilgili maliyet tahminlerinin hazırlanmasıdır. Başbakanlık bu çalışmaları da yine 8 ayda tamamlamayı planlıyor. Bu kapsamda alımı yapılacak hizmetler için ilgili danışmanlık firmaları başvurularını en geç 17 Şubat 2004 tarihine kadar Başbakanlığın ilgili birimine yapmaları gerekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-a-deprem-takviyesi_8999.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!