Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Balat’ta Çalık ve Tamince Yarışacak

200 milyon dolarlık ihalede Tarlabaşı'nı kazanan Çalık’ın tek rakibi Rixos’un sahibi Fettah Tamince.

Vatan Gazetesi /Tebernüş KİREÇCİ
Balat’ta Çalık ve Tamince Yarışacak

oplam 200 milyon dolarlık Haliç Kültür Vadisi ihalesinde son teklif alma süresi dün doldu. İhaleye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın CEO vekili olduğu Çalık Grubu’nun iştiraki GAP İnşaat ile Fettah Tamince’nin ortak olduğu Sembol İnşaat katıldı. İhaleyi yapan Fatih Belediyesi bugün sonucu açıklayacak.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, söz konusu ihale ile ilgili olarak, “280 bin metrekarelik Fener -Ayvansaray sahil kesimi yenilenecek. Haliç Kültür Vadisi olarak düşündüğümüz bu bölgeyi İstanbul’a, Türkiye’ye ve dünyaya kazandıracağız” dedi.

Bölgenin, uzun zaman önce terk edilmiş, kötü kullanım nedeniyle oturulamaz hale gelmiş küçük taban alanlı tarihi yapılardan oluştuğuna dikkat çeken Demir, ihaleyle yapıların eski güzel görünümlerine kavuşturulacağını söyledi. Uygulamanın Fener-Balat bölgesine layık olduğu değeri kazandıracağını belirten Mustafa Demir, yenilemenin 30 ay süreceğini kaydetti.

Yeni Beyoğlu olacak
Yenilenecek alanın Ayvansaray’dan başlayacağını ve Fener iskelesine kadar uzanacağını kaydeden Demir, ihale kapsamında binalı ve binasız tüm taşınmazların 5366 sayılı Yenileme Yasası içeriğinde yeniden düzenlenmesi rölöve, restorasyon, restitüsyon, yenileme avan projesi ve inşaat uygulamasını içerdiğini kaydetti.

İhalesi yapılan yenileme bölgesi, Fatih Belediyesi’nin ilan ettiği 5 grup yenileme alanı arasında en büyük bölümünü oluşturuyor. Yenileme projeleriyle öne çıkan Fatih Belediyesi, Sulukule olarak bilinen Hatice Sultan ve Neslişah mahalleleri, Ayvansaray gibi bölgelerde de yenileme projeleri yürütüyor.
2010 İstanbul Kültür Başkenti projesine yetişecek olan yenileme çalışmaları ile Beyoğlu’na alternatif önemli bir kültür ve eğlence merkezi oluşturulacak.

Çalık Tepebaşı sakinlerine yüzde 42 pay teklif etmişti

Beyoğlu Belediyesi tarafından geçen ay gerçekleştirilen Tarlabaşı’nın I. etap ihalesini, mülk sahiplerine yüzde 42 teklif veren GAP İnşaat kazanmıştı. Şirket 21 bin metrekare alanda 63 bin metrekare inşaat yapacak. 100 milyon dolar harcanacak yenileme çalışmaları tamamlandığında Tarlabaşı I. etabın değerinin yarım milyar doları aşması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/balatta-calik-ve-tamince-yarisacak_53572.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!