Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Balık Çiftlikleri Bafa’yı Öldürüyor

Bafa Gölü koruma alanında inşa edilen balık çiftlikleri, göldeki doğal hayatı tahrip ediyor. Çiftlik sahipleri suçu DSİ tarafından yapılan bentlere atarken, uzmanlar, tahribatın gerisinde balık çiftliklerinin atıklarının göle verilmesinin yattığını söylüyor.

Hürriyet Gazetesi
3 Balık Çiftlikleri Bafa’yı Öldürüyor

Doğal bitki örtüsü ve yaban hayatı zenginliğiyle bilinen Söke ve Milas sınırlarındaki Bafa Gölü, balık çiftliklerinin atıklarıyla can çekişmeye ve canlı nesli tükenmeye başladı. Bafa Gölü koruma alanının hemen dışına inşa edilen Kılıç ile Serçin Balık Üretim Tesisleri’nin büyük oranda tuzluluk içeren atık sularını Bafa Gölü’ne verdiklerini iddia eden Serçin Köyü Muhtarı Aşkın Karadayı’nın şikáyetleri üzerine geçen yıl Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü bölgeye uzmanlarını gönderdi. Uzmanlar, gölün kirlendiğini belirtip aşırı tuz içeren suların kesinlikle göle verilmemesi gerektiğini söyledi.

1. derece sit alanı

Ancak, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun, birinci derece doğal sit alanı olan bölgede hiçbir işlem yapılamayacağına ilişkin kararına rağmen tesisler faaliyetini sürdürdü. Muhtar Karadayı, "Yasalar uygulanmıyor, artık yoruldum. Klasörler dolusu yazışma yaptım. İlgili kurullar bir balık çiftliğinin saniyede 12 metreküp kirli suyu Milli Park olarak ilan edilen gölümüze boşalttığını tespit etti. Ancak değişen hiçbir şey yok" dedi.

Kılıç Balık Üretim Tesisi İşletme Müdürü Cengiz Önder ise DSİ’nin konuyu saptırdığını öne sürdü. Önder, "1985’te göl etrafında taşkınları önlemek için yapılan yükseltilerle birlikte kuraklık başladı. Biz 1991’de kurulduk. Ondan önce de tuzluluk ve balık ölümleri vardı. DSİ’nin setleri, yılan balıkları ve kefallerin hareketini engelledi. Denize su gitmiyor, denizden de su gelmiyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/balik-ciftlikleri-bafayi-olduruyor_62420.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • Bafa golu'ndeki kirlilik son uc yildir hizla artmakta. Dort bes sene once yuzmek icin girilen suya artik adim atmak mumkun degildir. Belli ki Kilic ve Sercin balik ciftlikleri dogayi tahrip etmektedir. Balon sisteminden vazgecilip deniz ile baglanti tekrar kurulmali, suyun dolasimi saglanmali; Menderes'e dokulen sanayi atik sularinin Bafa golune verilmesi engellenmelidir. Ekonomiyi duzeltecegiz diyerek dogayi yok etmemeliyiz. Dunya kimseye kalmaz. YANITLA
  • Üretim tesisi kurulmasına izin verenler bu tesislerin atık su arıtmalarını neden kontrol etmezler? Sayın muhtar biran önce çevre bakanlığına durumu bildirmeli ve halkı eyleme çağırmalı, bu konuda sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirmek için her türlü katkıyı yapmalıyız. Bafa Gölünün son halini görünce içim parçalandı ve oradan geçerken burnumu tıkamak zorunda kaldım. Termik santrallar bir yandan, mermer ocakları bir yandan bu yöreyi göz göre göre onarılmaz şekilde tahrip ederken şimdi de güzelim Bafa Gölümüzü kaybediyoruz. Bir zamanlar dünyanın cenneti denen şu Muğla'yı cehenneme çevirenlere kim dur diyecek? Muğla sahipsiz mi? YANITLA
  • Hep insanların suçu olduğuna inanıyorum. YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!