Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Balıkesir Depremlerinin Nedeni ‘Sıcak Nokta’lar

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü emekli öğretim üyesi ve Anadolu Çevre Asamblesi Genel Başkanı Prof. Dr. Uğur Kaynak, Balıkesir'de

Hürriyetb>Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü emekli öğretim üyesi ve Anadolu Çevre Asamblesi Genel Başkanı Prof. Dr. Uğur Kaynak, Balıkesir'de ardı ardına meydana gelen hafif şiddetteki depremlerin nedeninin ‘‘sıcak nokta’’lar olduğunu söyledi.

Yerkabuğundaki hareketler sonucu Balıkesir çevresinin son 10-15 yılda yaklaşık 50 santimetre yükseldiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kaynak, bölgedeki depremlerin bitmeyeceğini, birkaç yıllık suskunluklar sonrasında yeniden küçük ve sık depremler yaşanacağını belirtti.

Prof. Kaynak'ın verdiği bilgilere göre sıcak noktalar, yer kabuğunun dış çekirdekten sonra sıvıya en yakın katmanı ‘‘astenosfer’’in içindeki farklı sıcaklıklardaki akışkanların yer değiştirmesi sonucu oluşuyor. Kütlesel devinimlere bağlı gelişmelerden biri de magmadaki sıvının çatlaklardan yeryüzüne yükselmesi. Yüksek basınçla yükselen sıvı yerkabuğunu altından eritirken, aynı zamanda yukarı kaldırıyor. Jeologların ‘‘sıcak nokta’’ adını verdiği bu bölgelerden yeryüzünde şimdiye kadar 122 tane belirlendi. Bunlardan biri de Savaştepe. Prof. Kaynak, deprem yönetmeliğine uygun betonarme evlerin ve Balıkesir'deki bağdadi üsluptaki binaların bu depremlere rahatlıkla dayanacabileceği görüşünde. Prof. Dr. Kaynak, 1 milyon yıl sonra Savaştepe'de, Kula'da kalıntıları görünen volkanlar benzeri bir ya da daha fazla volkan oluşacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/balikesir-depremlerinin-nedeni-sicak-noktalar_4786.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!