Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Balıkesir Evine Dönüyor

Tarihi Balıkesir evlerinin yeniden ayağa kaldırılması ve kente kazandırılması için girişim başlatılıyor. Balıkesir Kent Konseyi'nin katkılarıyla rölyef sanatçısı Lütfü Özalay tarafından hazırlanan eski Balıkesir evleri rölyef ve maket sergisi, Yay/ada Alışveriş Merkezi'nde açıldı. Vali Yılmaz Arslan, Belediye Başkanı İsmail Ok ve Kent Konseyi

Cumhuriyet Ege
Balıkesir Evine Dönüyor

Tarihi Balıkesir evlerinin yeniden ayağa kaldırılması ve kente kazandırılması için girişim başlatılıyor. Balıkesir Kent Konseyi'nin katkılarıyla rölyef sanatçısı Lütfü Özalay tarafından hazırlanan eski Balıkesir evleri rölyef ve maket sergisi, Yay/ada Alışveriş Merkezi'nde açıldı. Vali Yılmaz Arslan, Belediye Başkanı İsmail Ok ve Kent Konseyi Başkanı Yusuf Özenç tarafından açılışı yapılan sergide tarihi evlerin kurtarılması ve kente kazandırılması gündeme geldi.

Asıl mesleği inşaat mühendisliği olan sanatçı Lütfü Özalay, Karaoğlan, Aygören ve Dumlupınar mahallesinde bulunan tarihi Balıkesir evlerinin kötü durumda olduğunu anımsattı. Vali Arslan da, “Restorasyon için elimizde ödenek var ancak bu mekanların mülkiyet sorununun çözülememesi nedeni ile işlem yapılamıyor. Tarihi evlerimiz belediye tarafından kamulaştırıldığı takdirde restore edilmesi için gerekli ödeneği verebiliriz" diye konuştu.

Belediye Başkanı İsmail Ok da bu projeye destek vermeye hazır olduklarını açıkladı. Ok, “Evlerde hissesi olan vatandaşlarımızdan da yardım ve anlayış bekliyoruz. 'Belediye talip' diye 5 liralık eve 10 lira istenirse kamulaştırma yapamayız” dedi. Balıkesir'de daha önce Sütunlu Konak BASİAD, Paşa Konağı ise Özel İdare tarafından restore edilmişti. Mimarlar Odası Özhancı Konağı'nı, Baro da Sultanlar Konağı'nı restore ettirmişti. Sergi 20 Şubat 2011 tarihine dek açık kalacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/balikesir-evine-donuyor_85691.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!