Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Balıklıgöl UNESCO Kalıcı Listesine Hazırlanıyor

Şanlıurfa'daki tarihi Balıklıgöl yerleşkesinin, "Harran ve Şanlıurfa Yerleşimleri" adıyla UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nden asıl listeye alınması için yapılan hazırlıklar gelecek yıl tamamlanacak.

yapi.com.tr/AA
Balıklıgöl UNESCO Kalıcı Listesine Hazırlanıyor

Dünyanın "en büyük doğal akvaryumu" olmasının yanı sıra önemli inanç merkezlerinin başında gelen Şanlıurfa'daki Balıklıgöl yerleşkesinin, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için yapılan hazırlıkların son aşamaya geldiği bildirildi.

İnanç turizminin önemli merkezleri arasında yer alan ve kentin simgesi haline gelen tarihi Balıklıgöl yerleşkesi, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Yerleşkede altyapı, drenaj, su tahliye kanalı ve restorasyon çalışmalarını yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, tarihi mekanı yeni görünüme kavuşturdu.

Balıklıgöl içerisinde yer alan havuzu da yenileyen belediye, teknolojik cihazlarla gölde su analizi yapıp, sağlıklı ortamda yaşamalarını sağladıkları balıklara oksijen ve mineral desteğinde de bulunuyor.

"Harran ve Şanlıurfa Yerleşimleri" adıyla 2000 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne alınan Balıklıgöl'ün, asıl listeye girebilmesi için bilim adamlarının da desteğiyle Koruma Amaçlı İmar Planı ile Balıklıgöl Alan Yönetim Planı hazırlayan Büyükşehir Belediyesi, çalışmaların tamamlanmasının ardından yerleşkenin asıl listeye alınması için başvuruda bulunacak.

"Hazırlıklarımız devam ediyor"
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi Balıklıgöl'ün kentin kalbi konumunda olduğunu söyledi.

UNESCO tarafından talep edilen Balıklıgöl Alan Yönetim Planı'nın hazırlandığını belirten Çiftçi, söz konusu çalışmayla sadece Balıklıgöl'ün değil, çevresinde yer alan hanlar, pazarlar ve tarihi Urfa Kalesi'nin de yönetim planının ortaya çıktığını ifade etti. Balıklıgöl'ün bünyesinde barındırdığı değerlerle dünyada benzersiz olduğunu vurgulayan Çiftçi, şöyle devam etti:

"Hazırlıklarımız yoğun şekilde devam ediyor. Balıklıgöl'ün UNESCO kalıcı listesine girmesi için çaba gösteriyoruz. Önce Balıklıgöl'ün altyapısını bitirdik sonra tarihi eserlerin, revakların, camilerin, döşemelerin ömrünü uzatmak için güçlendirmeler yaptık. Şimdi ise Balıklıgöl havzası planlandı ve haritalara işlendi. Belediye meclisimiz havzanın tamamının ağaçlandırılması için karar aldı. Bu havzayı korumamız lazım çünkü şehrimizin kimliğini yansıtıyor. Etrafındaki çarşıların da Balıklıgöl'ü tamamlayabilecek bir fonksiyona sahip olması gerekiyor. Alan yönetimini kurduk, işin uzmanları tarafından bunun çalışması da yapılıyor. Önce biz çalışacağız, değerlerimize sahip çıkacağız koruma bilinciyle hareket edeceğiz. Miras olarak geleceğe taşıma bilincini yerleştireceğiz. UNESCO bize bu hakkı teslim eder, gelecek yıl asıl liste için müracaat edeceğiz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/balikligol-unesco-kalici-listesine-hazirlaniyor_168480.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!