Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Baltalimanı’na ‘Japon Bahçesi’

Türk ve Japon halkları arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini sağlamak amacıyla kurulması planlanan “Japon Bahçesi”nin temeli törenle atıldı.

NTV-MSNBC
Baltalimanı’na ‘Japon Bahçesi’

b>Türk ve Japon halkları arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini sağlamak amacıyla kurulması planlanan “Japon Bahçesi”nin temeli törenle atıldı.

Ali Müfit Gürtuna, 2003 yılının Japonya’da Türk yılı ilan edildiğini de hatırlatarak, şunları kaydetti: “Bu bahçeyi, Japonlar’ın Türkler’e gösterdiği sıcak ilginin karşılığı olarak yapıyoruz. Bu ülkelerden gelen 100 bin turist, kısa sürede milyonları bulacaktır. Yurtdışından gelecek turistlerin de gezip göreceği nitelikte olacak park, böylece İstanbul’un yeşiline ve turizm hayatına da ciddi bir katkı sağlayacak.”

Türk ve Japon halkları arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini sağlamak amacıyla kurulması planlanan “Japon Bahçesi”nin Baltalimanı’ndaki temel atma töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, yaptıkları çalışmalar sonucunda İstanbul’un; tarihi ve doğal dokusuyla, yeşil görüntüsüyle, ruhuyla dünyanın en saygın şehirlerinden biri haline geldiğini söyledi.
Birkaç yıl içinde İstanbul’daki yeşil alan miktarını 15 misli artırdıklarını, hedeflerinin kısa zamanda bunu 100 milyon metrekareye çıkarmak olduğunu ifade eden Gürtuna, bu kapsamda kentte özel park ve bahçe çalışmaları başlattıklarını kaydetti.
Gürtuna, Florya’da “Botanik Park”, Gaziosmanpaşa’da yarı safari “Hayvanat Bahçesi” ve Zeytinburnu’nda “Lokman Hekim Şifalı Bitkiler Parkı”nın bu çalışmalar arasında yer aldığını, temeli atılacak olan Japon Bahçesi’ni, bir “Türk Bahçesi”nin izleyeceğini söyledi.
Japon Bahçesi çalışmasını, bu ülkenin Şimonoseki Belediyesi’nin işbirliğiyle başlattıklarını belirten Gürtuna, bu şehir ile İstanbul’un 30 yıldır “Kardeş şehir” olmasına karşın, bugüne kadar ilişkilerin geliştirilemediğini kaydetti.

“300 YILDAN BERİ BATI DEDİK”
Gürtuna, her iki şehrin belediye başkanları olarak bu ilişkileri geliştirmeye karar verdiklerini belirterek, “300 yıldan beri hep batı dedik. Ama ne batıya yaranabildik, ne de dostça, kardeşçe bir ilişki kurabildik. Batıya verilen bu emeğin onda birini Japonya’ya, Uzakdoğu’ya verebilseydik, şimdi çok daha sağlıklı bir ilişkimiz olurdu” diye konuştu.
Ali Müfit Gürtuna, 2003 yılının Japonya’da Türk yılı ilan edildiğini de hatırlatarak, şunları kaydetti: “Bu bahçeyi, Japonlar’ın Türkler’e gösterdiği sıcak ilginin karşılığı olarak yapıyoruz. Bu bahçe, Türk ve Japon dostluğunu en iyi şekilde geliştirecek. Bu ülkelerden gelen 100 bin turist, kısa sürede milyonları bulacaktır. Yurtdışından gelecek turistlerin de gezip göreceği nitelikte olacak park, böylece İstanbul’un yeşiline ve turizm hayatına da ciddi bir katkı sağlayacak.”
Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Shigeo Takenaka da, Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesini içtenlikle dilediğini kaydetti. Bahçenin yapımının Japonlar’ın İstanbul’a daha fazla yakınlık duymasına katkı sağlayacağını ifade eden Takenaka, böylece gelecek turist sayısının daha da artacağını söyledi.
Türk Japon Vakfı Başkanı Cafer Tayyar Sadıklar da, Japonya’dan her yıl dünyaya milyonlarca turist gitmesine karşın, Türkiye’ye gelen turist sayısının 100 bin olduğunu belirterek, İstanbul’un hem Japon turistlerin, hem de yatırımlarının merkezi olması gerektiğini kaydetti.
Japon Bahçesi’nin temeli, konuşmaların ardından Gürtuna ve Büyükelçi Takenaka tarafından atıldı.

BAHÇENİN ÖZELLİKLERİ
Teknosan İnşaat Sanayi A.Ş. tarafından inşasına başlanan ve 1.3 trilyon liraya mal olacak bahçede; Japon çayevi, şelale, iki bölümden oluşan doğal gölet, göletler üzerinde bir ada, adayı her iki yönde kıyılara bağlayan taş ve ahşap köprüler yer alacak.
Doğal taştan imal edilmiş fenerlerle aydınlanacak ve etrafı Japon stili bir duvarla çevrilecek olan bahçenin içinde yer alacak bitkiler, Japonya’dan getirilecek.
Güney Kore ve Japonya’da yapılan Türk Milli Takımı’nın dünya üçüncüsü olduğu 2002 Dünya Futbol Şampiyonası anısına da bahçeye bir anıt konulacak.

TÖRENDE PROTESTO
Öte yandan, Baltalimanı-TEM bağlantı yolu yapımı nedeniyle evlerini tahliye etmeleri istenen gecekondu sahipleri, yolun 1/5000 ve 1/1000’lik planlarda yer almadığını ve hukuk dışı olarak yapılmak istendiğini savunarak törende protesto gösterisinde bulundular.
Elinde çeşitli dövizler taşıyan Baltalimanı Mahallesi Muhtarı Şükrü Aydın, evleri yıkılmadan alternatif güzergahtan bir yol yapılabileceğini, ancak yasadışı olmasına karşın bu yolun yapımında ısrarlı olunduğunu söyledi.
Protesto gösterisine müdahale eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürü Ali Fırat, eylemin yasal olmadığını belirterek, Aydın’dan dövizleri kaldırmasını istedi. Aydın’ın buna karşı çıkması üzerine, Fırat ile Aydın arasında itişme yaşandı.
Olaya müdahale eden polisler, Aydın’ı alarak tören alanından uzaklaştırdılar.
Gürtuna, tören sonrası sorunlarını dile getiren vatandaşlara, konuyu bildiğini, sorunu çözmeye çalıştıklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baltalimanina-japon-bahcesi_5086.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!