Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ban Ki-Moon Yenikapı Arkeolojik Alanı'nda

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birleşmiş Miletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'a Yenikapı Arkeolojik Kazı Alanı'nı gezdirdi. Gezide Ban Ki-Moon'un eşi Yoo (Ban) Soon -Taek ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi bürokratları da yer aldı.

yapi.com.tr
Ban Ki-Moon Yenikapı Arkeolojik Alanı'nda

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birleşmiş Miletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'a Yenikapı Arkeolojik Kazı Alanı'nı gezdirdi. Gezide Ban Ki-Moon'un eşi Yoo (Ban) Soon -Taek ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi bürokratları da yer aldı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a, İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü ve Yenikapı Kazı Alanı Başkanı Zeynep Kızıltan, Yenikapı Arkeolojik Kazı Alanı ile ilgili bilgiler verdi.

Başkan Topbaş, kazı sonrası çıkarılan eserlerin fotoğraflarını dikkatle inceleyen Ban Ki-Moon ve eşine daha sonra kazı alanını gezerek bilgiler verdi. Burada çalışan arkeologları ve itinayla yürütülen çalışmaları yakından izleyen Ban Ki-Moon kazı alanından çıkarılan gemi iskeletini de yakından inceleme fırsatı buldu.

Yaklaşık bir saat kazı alanında kalan Ban Ki-Moon, “Yenikapı Arkeolojik Kazı Alanı'nı gördüm ve çok etkilendim. Bu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın liderliğindeki bilim adamlarının, arkeologların, insanlığa yaptığı ortak katkıdır. Çünkü bunlar bizim ortak değerlerimizdir. Bu bulguların nerede olursa olsun güzel bir şekilde korunması gerektiğine inanıyorum. Burada da 8 bin 500 yıl öncesine giden buluntuları görüyoruz” diye konuştu.

İstanbul ziyaretinden çok memnun kaldı

İstanbul'daki programını da değerlendiren Ban Ki-Moon, “İstanbul'a bundan önce de birçok kez ziyarette bulundum. Bu oldukça başarılı geçti. Sadece konferanslara vakit ayırmadım. Uluslararası Somali Konferansı'nda bulundum, Hidrojen Teknolojisi Merkezi'ni ziyaret ettim. Bu sabah da buradayım. Benim bu ziyaretim hem politik hem insan hakları hem güvenlik hem de teknoloji ve tabii ki tarihi alanları kapsayan kapsayan bir ziyaret oldu” dedi.

"Birleşmiş Milletler, dünyadaki tüm insanlar için barışın, güvenliğin ve insan haklarının gelişmesi için çalışıyor" diyen Ki-Moon, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başkan Kadir Topbaş’a Türkçe teşekkür etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ban-ki-moon-yenikapi-arkeolojik-alaninda_100440.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!