Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bankalardan Milyar Liralık Gayrimenkul Satışı

Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar portföylerinde yer alan gayrimenkullerini satışa çıkardı. Türkiye’nin farklı noktalarında uygun koşullarda mülk sahibi olmak isteyenler için çeşitli fırsatlar sunan bu operasyonun hacmi milyar lirayı aşıyor.

yapı.com.tr
Bankalardan Milyar Liralık Gayrimenkul Satışı

Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar portföylerinde yer alan gayrimenkullerini satışa çıkardı. Türkiye’nin farklı noktalarında uygun koşullarda mülk sahibi olmak isteyenler için çeşitli fırsatlar sunan bu operasyonun hacmi milyar lirayı aşıyor. İmpo İmar ekiplerinin yaptığı araştırmaya göre, sadece aktif büyüklüğünde ilk 10 sırada yer alan bankaların satışa çıkardığı gayrimenkullerin toplam bedeli yaklaşık olarak 976 milyon lira seviyesinde bulunuyor. Bazı bankaların portföyünde binli sayılarla ifade edilecek miktarda mülk yer alırken, sadece 10 bankanın satışa sunduğu mülk sayısı 5 binin üzerine çıkıyor. Sözkonusu mülkler arasında 10 milyon liralık fabrika,  5 milyon liralık villa gibi tek kalemde büyük hacimler oluşturabilecek gayrimenkullerin yanı sıra 4 bin liralık arsa, 5 bin liralık bağ gibi küçük ölçekli mülkler de bulunuyor.

Bu dağınık ve yüklü gayrimenkul operasyonu son dönemlerde banka yönetimlerinin Türkiye’nin her noktasına dağılan yüzlerce sayıdaki mülkün takibini yapmak için özel çaba sarfetmesini gerektiriyor.

"Kontrolü zor bir operasyon"

Bankalar ve holdingler gibi yüklü gayrimenkul portföyüne sahip olanlar için gayrimenkul takip sistemi İmpomes’i hayata geçiren İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, bankalar açısından satışa çıkardıkları gayrimenkulleri takip etmelerinin oldukça önemli olduğunu söyledi.

Oflaz, şunları söyledi: “Sözkonusu mülklerin üzerinde şerh olup olmaması, işgal edilip edilmemesi, imar durumlarındaki değişiklik gibi her güncel gelişme, satıştaki mülklerin değerini ve satışını etkileyebilecek türden. Bu nedenle bankacıların son dönemde adeta emlakçı titizliğinde bu mülklerini takip etmesi gerekiyor. Ancak ortaya koyduğumuz bu rakamlar, operasyonun onlar açısından da kontrolünün zorlaştığını düşündürüyor. Örneğin 10 banka arasında en az mülkü olanın bile elinde 157 adet ve Türkiye’nin her yerine dağılmış, farklı türlerde gayrimenkul bulunuyor. En fazla mülkü olan bankada ise bin 389 adet gayrimenkulün satışta olduğu görülüyor. Sözkonusu banka yaklaşık olarak 214 milyon liralık bir operasyonu tamamlamaya çalışıyor.  Mülklerden herhangi birinde gözden kaçabilecek bir imar değişikliğinin bankayı hak kaybına uğratma ihtimali nedeniyle bankacıların bir yandan satışla bir yandan da mülklerin kendisiyle ilgilenmesi gerekiyor. Bu da çok kolay bir operasyon değil.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/bankalardan-milyar-liralik-gayrimenkul-satisi_138599.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!