Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Banliyo Trenleri Metroyla Yarışacak

Gelişen şehirlerin ortasında kaldığı için sorun olarak gösterilen demiryolu hatları, şehir içi trafik için umut oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir'de banliyö hatları ve trenler yenilenerek metro standardına çıkarılıyor.

Yeni Şafak Gazetesi
1 Banliyo Trenleri Metroyla Yarışacak

elişen şehirlerin ortasında kaldığı için sorun olarak gösterilen demiryolu hatları, şehir içi trafik için umut oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir'de banliyö hatları ve trenler yenilenerek metro standardına çıkarılıyor. TCDD Ankara'da Başkent, İstanbul'da Marmaray ve İzmir'de Egeray projelerini hayata geçiriyor. Bütün projelerde hedef 2009'da tamamlamak.

2010 yılına yeni üç büyük şehirde yeni trenleriyle sefer yapmaya başlayacak olan TCDD'nin, projelerinde kullanılacak trenlerin tamamı için finansman, dış kaynaklı düşük kredilerden sağlanacak.

TCDD'nin bu projerinin ilki İstanbul'da başladı. Marmaray adı verilen proje, Tüp Geçit Projesiyle birlikte İstanbul'un iki yakasındaki banliyö hatları birleştirecek. Sirkeci-Halkalı ve Haydarpaşa-Gebze banliyö hatları Tüp Geçit Projesi'nin tamamlanmasıyla birlikte birleşecek. Bu hatta 2 dakikada bir tren çalışacak ve günde 75 bin yolcu taşıyacak.

İzmir ve Ankara için anlaşma
İzmir'de de Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yapan TCDD, Egeray adı verilen proje ile banliyö hattını yenileyip, kısmen yer altına indirecek. Böylece her 5 dakikada bir olmak üzere, metro standardında trenlerin çalışmasını kapsayan projeyle İzmir'in şehir içindeki trafiği önemli ölçüde rahatlayacak. Ankara'da ise Başkentray adı verilen projesi için 215 milyon dolarlık bir anlaşma imzalandı. ROTEM/MİTSUİ ortaklığının yapacağı trenlerde, yüzde 25 yerli katkı kullanılacak.

Konforlu ve hızlı trenler
Tamamen otomatik olacak trenler saatte 100 kilometre hızla gidecek. Trenlerde klima, metro da olduğu gibi otomatik kapı, kamera, anons ve görsel yayın sistemi gibi teknik özellikler bulunacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/banliyo-trenleri-metroyla-yarisacak_52828.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • 2009 yılının şubat ayı bitmek üzere BAŞKENTRAY projesinde gözle görülür hiçbir gelişme yok. inşallah yapılır da bölgedeki insanlar rahat ederler. Belediye Başkan adayları banliyö trenlerini Ulaştırma Bakanlığından talep edeceklerini söylüyorlar. Tıpkı 5 yıl önce söyledikleri gibi. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!