Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Baraj Suyunu Denize Akıttı

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şok iddiada bulundu. Kocaoğlu, hükümetin, yeni barajlar için İzmir’e yönelik oyalama taktiği yürütürken; DSİ Bölge Müdürlüğü’nün de Güzelhisar (PETKİM) Barajı’ndan 10 milyon metreküpten fazla suyu şebekeye vereceğine, denize akıttığını savundu.

Milliyet Gazetesi
1 Baraj Suyunu Denize Akıttı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,  şok iddiada bulundu. Kocaoğlu, hükümetin, yeni barajlar için İzmir’e yönelik oyalama taktiği yürütürken; DSİ Bölge Müdürlüğü’nün de Güzelhisar (PETKİM) Barajı’ndan 10 milyon metreküpten fazla suyu  şebekeye vereceğine, denize akıttığını savundu.

Kocaoğlu, DSİ Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız’a seslenerek, şöyle dedi: "Baraj dolduktan sonra denize döküleceğini bile bile niye suyu İzmir’e vermedin? 2008’de buradan su almıştık. Yani şebeke var. Niye suyu baraj taşacağı için akıttığını söyleyerek milleti uyutuyorsun? Sana kim emir verdi? Bunun hesabını ver."

Barajın suyunu denize boşalttılar

Başkan Kocaoğlu, şok iddiada bulundu. DSİ’nin, geçtiğimiz günlerde yağışlar nedeniyle dolan Güzelhisar Barajı’nın kapaklarının açılıp biriken suyun İzmirlilere kullandırılmak yerine denize akıtıldığını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Adayı Aziz Kocaoğlu, Türk-İş 3’üncü Bölge Temsilciliği’nin "Aziz Kocaoğlu ve CHP adaylarına destek" mitinge katıldı. Alsancak’taki sendika binası önünde düzenlenen etkinliğe, Kocaoğlu’nun yanı sıra İzmir milletvekili Oğuz Oyan, CHP İl Başkan Rıfat Nalbantoğlu, ilçe belediye başkanları ve adayları da katıldı. İşçiler tarafından "İzmir Aziz’dir, Aziz kalacak" sloganlarıyla karşılanan Kocaoğlu, beş yıllık icraatlarını anlattı, yeni dönem projeleri hakkında bilgi verdi.

İzmir’e yeni su kaynakları kazandırmak, yeni barajlar yapmak için yola çıktıklarını ama engellendiklerini söyleyen Başkan Kocaoğlu, şöyle dedi: "Değirmendere ve Bostanlı barajları için Çevre ve Orman Bakanlığı üç yıldır arazi tahsisi yapmadı. Çamlı Barajı’na ise altın madeninin önünü açmak için onay verilmedi. Gerekçe olarak ÇED raporunun zaman aşımına uğraması gösterildi. Ondan sonra sayın Başbakan çıkıp, 'Ben baraj yapacağım sen hava atacaksın. Yok öyle yağma' dedi. Ben sizden baraj istemiyorum ki. Sadece arazi tahsisini istiyorum. Hava da atmayacağım. Zaten hava atmasını bilmem. Memleketin işini göreceğiz."

"Sana bu emri kim verdi?"

Kocaoğlu, yeni barajlar için kendilerine yönelik oyalama taktiği yürütülürken DSİ Bölge Müdürlüğü’nün, Petkim Güzelhisar Barajı’ndan 10 milyon fazla suyu İzmirlilerin kullanımına sunmak için şebekeye vereceğine, denize akıttığını belirtti. Başkan Kocaoğlu, DSİ Bölge Müdür Ayhan Sarıyıldız’a seslenerek, şöyle konuştu: "Baraj dolduktan sonra denize döküleceğini bile bile niye 10 milyon metreküp suyu İzmir’e vermedin? Niye İzmirlilere kullandırtmadın? 2008’de bu barajdan su almıştık. Yani şebeke var. Niye suyu baraj taşacağı için akıttığını söyleyerek milleti uyutuyorsun? Bunun anlamı ne? Sana kim emir verdi? Bu nasıl duruş? Söyleyecek kelime bulamıyorum. Bunun hesabını verin."

İzmir’in geride kaldığı söylemlerini de yanıtlayan Kocaoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Ben mi geride bıraktım? Hükümet, İzmir’e, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırımın sadece sekizde birini yaptı. İzmir’in ödediği vergilerin sadece yüzde 22’si geri döndü. Bu oran Kayseri’de yüzde 123. AKP, İzmir’i almak için kentliyle barışık olmak istiyor ama bu gerçekleşmedi. Çünkü esas problem doku uyuşmazlığı. İzmirle doku uymuyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/baraj-suyunu-denize-akitti_67508.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Sayın Kocaoğlu'nun sıkıntısını çok iyi anlıyorum ve son derece haklı buluyorum. Bir bakan düşünün ki, "Önce İzmir bize teslim olacak, ondan sonra suyuna kavuşacak" diyebilme cüreti gösterebiliyor. Su haktır, lütuf değil. Bu yaptıkları da vatana ihanettir, hizmet değil ! Umarım bu ülke biran önce silkinerek bu partizan zihniyetten kendini kurtarır. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!