Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Barajı Seçim Malzemesi Yaptı'

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 1997 yılından bu yana yaptırılmak istenen, ancak bir türlü inşaatına başlanamayan Çamlı Barajı ile ilgili tartışmalar yeniden alevlendi. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, barajın ÇED raporunun çıkmaması nedeniyle seçim kampanyasında hükümeti eleştiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na,

Yeni Asır Gazetesi
'Barajı Seçim Malzemesi Yaptı'

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 1997 yılından bu yana yaptırılmak istenen, ancak bir türlü inşaatına başlanamayan Çamlı Barajı ile ilgili tartışmalar yeniden alevlendi. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, barajın ÇED raporunun çıkmaması nedeniyle seçim kampanyasında hükümeti eleştiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na, "Biz kendisine doğru yolu, ne yapması gerektiğini açık şekilde gösterdik. Ama o konuyu siyasi olarak kullanmak istedi" dedi. Bakan Eroğlu, barajın planlama raporunun yeniden yapılması gerektiğini 9 Eylül 2008 tarihinde yazı ile Kocaoğlu'na bildirdiklerini, ancak aradan geçen 8 ayda belediyenin bu konuda bir adım atmadığını söyledi.

Sonradan vazgeçildi

1997 yılında hazırlanan planlama raporunun bugünün şartları ile uyuşmasının mümkün olmadığını anlatan Bakan Eroğlu, "Barajı 1997'de yapmak istediler. Bakanlık kabul etmiş. 1999 yılında ise vazgeçmişler. 2007 yılında ise, 'Barajı tekrar yapalım' dediler. Biz de 'Yapın ama proje eski. İklim değişiklikleri var. Çevre düzeni planına koyacağız. Yeni planlama yapın' diye, 9 Eylül 2008 tarihinde yazı yazdık', 'Değerlendireceğiz' diye yazı gönderdiler. Bu kadar zaman geçti, bize gelen hiçbir şey yok. Yapmak istiyorlarsa buyursunlar yapsınlar. Ama konuyu seçim malzemesi olarak kullanmaları doğru olmadı" dedi.

Bürokratı aradı

Kocaoğlu'nun seçimlerden sonra DSİ İzmir Bölge Müdürünü arayarak  'Siyasette böyle şeyler olur' dediğini anlatan Bakan Eroğlu, "Bu yapılanlar doğru şeyler değil. Belediye, üzerine düşeni yapıp planlama raporunu hazırladıktan sonra neden ÇED raporu verilmesin? Esasında Çamlı Barajı, İzmir'in 15-20 günlük suyunu karşılayabilecek küçük bir gölet. Biz, İzmir'i susuz bırakmayacağız dedik. Sözümüzü tuttuk. Gördes'ten yılda 59 milyon metreküp suyu İzmir'e getirdik. İsale hattını yıldırım hızıyla yapıyoruz. Belediyenin İzmir'e yaptığı bir tane yatırım yok. Çevre yolunu biz yaptık. Yıllardır bitmeyen Beydağ barajını biz tamamladık. Gördes'i biz bitirdik. Tüm İzmirlilere hizmet götürdük. İzmir'in gönlümüzdeki yeri ayrı" diye konuştu. 

Kapasitesi 21,5 milyon metreküp

Gerekli izinlerin alınması durumunda İZSU tarafından yapılacak Çamlı Barajı, Güzelbahçe ilçesi sınırları içinde Çamlı Çayı üzerinde olacak. Baraj, Tekke dağının eteklerinden doğan, önce Kocadere sonra Çamlı Çayı adını alan dere üzerinde kurulacak. Barajdan elde edilecek olan ortalama yıllık 21,5 milyon m3 ( 0,68 m3/s ) içme suyu, başta Güzelbahçe olmak üzere İzmir kent merkezi ile Güzelbahçe arasında kalan yerleşim birimlerinin içme suyu ihtiyacını karşılayacak.

"Efem çukurunun, 'çukur' olmadığını zor anlattık"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Efemçukuru'nda altın aranmasıyla ilgili açıklama yaptı. Kocaoğlu, "Altın çıksın ya da çıkmasın tarafında değilim. Ancak, Efem çukurunda çıkacak altın, Tahtalı, Balçova Ürkmez, Çamlı barajı için çok riskli. Bu konuyla ilgili birçok rapor hazırlayıp 550 parlamentere, bakanlara, genel başkanlara gönderdik. Sürekli bilgilendirdik. İzmir'in yeraltı sularıyla kirlenebileceği, kentin çok büyük bir risk altına gireceği görüşümüzü paylaştık ve ÇED raporuna karşı çıktık. Su kaynaklarının tepesinde ve 750 rakımda Efemçukuru'nun çukur olmadığını Ankara'ya çok zor anlattık.  Bizim mücadelemiz burada altın aranmaması, Çamlı barajının yapılması yönündedir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baraji-secim-malzemesi-yapti_68504.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!