Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Barcelona Modeli

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Cumhuriyet Meydanı ile Konak Pier arasında başlattığı kıyı düzenlemesi çerçevesinde yapılan üç ahşap çıkma üzerine

Yeni Asır
Barcelona Modeli

b>İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Cumhuriyet Meydanı ile Konak Pier arasında başlattığı kıyı düzenlemesi çerçevesinde yapılan üç ahşap çıkma üzerine kent mobilyaları monte edilmeye başlandı. Çıkmaların üzerine konan oturma gruplarının dizaynının Barcelona'nın dünyaca ünlü bulvarlarından biri olan Lambra'daki oturma gruplarından esinlenerek yapıldığı öğrenildi.

Son rötuş yapılıyor
Büyükşehir Belediyesi Etüd Proje Şube Müdürü Işık Çelikoğlu'ndan son rötuşlar hakkında Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur'la birlikte bilgi alan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina her çıkmanın üzerine 30'ar adet ahşap oturma grubu ve bunların arasına tahta sehpa yerleştirileceğini söyledi.

İki küçük meydan
Kıyı şeridindeki çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiğini hatırlatan İzmir Piriştina "Kıyı kesimi boyunca yerleştirdiğimiz oturma banklarının yanısıra eski Merkez Bankası Binası'nın olduğu yerde ve Turizm İl Müdürlüğü'nün önünde iki küçük meydan oluşturduk. Bunları oturma gruplarıyla donatacağız" dedi

Orjinal kalacak
Başkan Ahmet Piriştina, Birinci Kordon'da yapılan düzenlemelerin devamı niteliğindeki çalışmaların kent estetiği açısından önemli olduğunu belirtti.
Piriştina, şöyle konuştu: "Ahşap çıkmaların üzerine yerleştirdiğimiz kent mobilyaları sabit olacak. Bu çıkmaların üzerine plastik sandalye ya da başka türlü bir oturma grubu koydurmayacağız. Kara tarafındaki çay salonlarından burada oturan vatandaşlarımıza servis açılabilecek, ancak kesinlikle orjinalliği bozmayacaklar. Tam olarak faaliyete geçmediği için şu an yer yer araçlar yola park etmiş durumdalar. Tüm çalışmalar bittiğinde yol üzerinde araç parkına izin vermeyeceğiz. Araçları düzenlediğimiz park alanlarına yönlendireceğiz. Burası her yönüyle İzmir'in prestij mekanlarından birisi haline geldi. İzmirliler ahşap çıkmalar üzerindeki kent mobilyalarına oturarak bir yandan güneşin batışını izlerken diğer yandan da çayını yudumlayabilecek."

Yeni düzenleme ile kaldırım 5.5 metreye çıkarıldı
Yol boyunca özellikle restoran ve kafelerin önlerine denk gelecek şekilde projelendirilen 2 metre genişliğinde 27 metre uzunluğundaki üç ahşap çıkma tamamlanırken kaldırımlar eski Kordonboyu'nu anımsatacak şekilde düzenlendi. Pasaport Vapur İskelesi'nden Konak Pier'e kadar sahil boyunca uzanan 32 gemi babası düzenleme çalışmaları sırasında kaldırıma gömülü kaldığı için üzerlerine orjinaline uygun kalıplar yapıldı. Düzenleme öncesi 2 metre 50 santim olan kaldırım genişliği 5.5 metreye çıkarılırken yol boyunca görüntü kirliliği yaratan elektrik ve telefon telleri de yeraltına alındı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/barcelona-modeli_3757.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!