Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Barış ve Dostluk Köyü Kayaköy

Muğla İl Genel Meclisi Başkanı Cem Erkin, UNESCO tarafından "Dünya Dostluk ve Barış Köyü" ilan edilen Kayaköy'deki tarihi evlerin, tatilköyü ve açıkhava müzesi olarak değerlendirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na teklif götüreceklerini bildirdi.

BirGün Gazetesi
Barış ve Dostluk Köyü Kayaköy

uğla İl Genel Meclisi Başkanı Cem Erkin, UNESCO tarafından "Dünya Dostluk ve Barış Köyü" ilan edilen Kayaköy'deki tarihi evlerin, tatilköyü ve açıkhava müzesi olarak değerlendirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na teklif götüreceklerini bildirdi.

Erkin, tarihi bir köy olan Kayaköy'de 3 bin 500'e yakın taştan ev bulunduğunu söyledi. Fethiye'ye 8 kilometre uzaklıktaki Kayaköy'ün geçmişinin MÖ 3000'lere kadar gittiğini belirten Erkin, eski adı "Levissi" olan köyde, çok sayıda şapel, iki büyük kilise, bir okul ve gümrük binası olduğunu kaydetti. Tarihi evlerin yıllarca bakımsız kaldığını sözlerine ekleyen Erkin, yapılacak çalışmalarla mimari yapısı, taş evleri, dar sokakları, kiliseleri ve doğasıyla etkileyici bir görünümü olan Kayaköy'ü turizmde daha verimli değerlendireceklerini belirtti.

Koruma Amaçlı İmar Planı yolda

Erkin, tamamı SİT alanı olan Kayaköy ile ilgili koruma amaçlı bir imar planı çalışması yapıldığını, ancak bazı vatandaşların askıya çıkan imar planına itiraz ettiğini belirtti. İtirazların değerlendirilip kesin sonucun çıkmasını beklediklerini kaydeden Erkin, şöyle dedi: "2 yıl önce dönemin Kültür ve Turizm Bakanlığı buraya 200 bin YTL ödenek ayırdı. Bu parayla Kayaköy'de röleve çalışmaları tamamlandı ancak başka bir adım atılmadı. Kayaköy'deki tarihi evlerin, tatil köyü ve açık hava müzesi olarak değerlendirilmesi için yeni Kültür ve Turizm Bakanımıza da teklif götüreceğiz. Kayaköy'deki evlerin yaklaşık bin 500'ünün Muğla Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu gözetiminde aslına uygun restore ederek tatil köyü olarak işletilmesinin, geri kalan evlerin de restore edildikten sonra ışıklandırılarak açık hava müzesi haline getirilmesinin turizm açısından yararlı olacağını düşünüyoruz."

'Turizm geliri artmalı'

UNESCO tarafından "Dünya Dostluk ve Barış Köyü" ilan edilen Kayaköy'ün turizmden hak ettiği payı alamadığını öne süren Cem Erkin, "Evlerin bir kısmının tatil köyü olarak kullanılması, projenin büyüklüğünden kaynaklı bir zorunluluk. Gönül isterdi ki evlerin tamamı devlet eliyle restore edilsin. Ancak bu, yüksek maliyetli bir çalışma" diye konuştu. Kayaköy ile ilgili planlarının Fethiye'de turizmin daha da gelişmesi açısından önemli olduğunu kaydeden Cem Erkin, "Biz Kayaköy'de insan yaşasın istiyoruz. Teklifimiz kabul edilirse Kayaköy'deki evleri restore edenler evlerin bin 500'ünü tatil köyü olarak işletecekler. Geri kalan evler açık hava müzesi olacak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baris-ve-dostluk-koyu-kayakoy_59251.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!