Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Barometre Gibiyiz, Konut Kredisinde İndirim Yarışını Yine Biz Başlatacağız

Küresel dalgalanma ve siyasi belirsizlik sebebiyle yükselen konut faizleri tekrar inişe geçiyor. Bankalar siyasi risklerin ortadan kalkmasıyla birlikte konut faizlerini düşürmek için harekete geçti. Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, eylül ayından itibaren konutta kredi faizlerini aşağı çekeceklerini açıkladı. Çağlar, Ziraat'in faiz

Zaman GazetesiKüresel dalgalanma ve siyasi belirsizlik sebebiyle yükselen konut faizleri tekrar inişe geçiyor. Bankalar siyasi risklerin ortadan kalkmasıyla birlikte konut faizlerini düşürmek için harekete geçti. Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, eylül ayından itibaren konutta kredi faizlerini aşağı çekeceklerini açıkladı. Çağlar, Ziraat'in faiz indirim kararının sektörde belirleyici olacağını ve diğer bankaların da bu yarışa katılacağını söyledi. Genel Müdür Çağlar, Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davaya verdiği ret kararının piyasaları rahatlattığına dikkat çekti. Geçen yıl 1,20 seviyesine kadar inen konut kredisi faizleri, kapatma davası ve küresel dalgalanma sonrasında 1,60'ın üzerine çıkmıştı. Esnafın şikâyet ettiği 'piyasada durgunluk var' konusuna da değinen Çağlar, son üç aydır beklemeye alınan ticari kredi taleplerinin gelecek aylarda tekrar harekete geçeceğini ifade etti. Önünü daha rahat gören işadamlarının yatırımlarını hızlandıracağını aktardı.

KEY ödemesi alanlara yönelik kredi paketi hazırlayan Ziraat Bankası, bu kapsamda toplam 40 milyon YTL'lik kredi kullandırdı. 1.000 YTL ve üzerinde para alacaklara 10 katı tutarında kredi verdiklerini aktaran Çağlar, gelecek günlerde talebin artmasını beklediklerini bildirdi. Çağlar, "Ödemelerin ilk günlerinde bir miktar sıkışıklık yaşandığı için KEY kredisine yönelik talep fazla olmadı. Birçok müşterimiz ödemelerin tamamlanmasının ardından bu krediden yararlanacaklarını söyledi. Talebin önümüzdeki günlerde artmasını bekliyoruz." dedi.

İstanbul'un finans merkezi olmasına yönelik projede ilk adımı atan Ziraat Bankası, Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) arazi bedeli için ödemeyi de yaptı. Toplam 54 dönüm için 223,4 milyon YTL ödemesi gereken banka, Ataköy'deki araziyi TOKİ'ye devrederek sadece 110 milyon yeni lira ödedi. Ziraat, 2010 yılında genel müdürlüğünü İstanbul'a taşımayı hedefliyor. Genel Müdür Çağlar, taşınmanın bankanın geleceği adına önemli kazanımlar sağlayacağını anlattı. İş Bankası'nın bu konuda iyi bir örnek olduğunu vurgularken, taşınmanın tamamlanmasıyla birlikte sektörde ciddi bir rekabet yaşanacağını dile getirdi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/barometre-gibiyiz-konut-kredisinde-indirim-yarisini-yine-biz-baslatacagiz_63329.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!