Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Barselona'da İklim Zirvesi

Birleşmiş Milletler'in organize ettiği iklim görüşmelerinin son turu, yaklaşık 4,000 delegenin katılımıyla Barselona'da başladı. Görüşmelerde, önümüzdeki ay Kopenhag'da yapılacak zirve öncesi, iklim değişimiyle mücadele alanında ilerleme sağlanması amaçlanıyor. Ancak sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki görüş ayrılıkları

ntvmsnbc
Barselona'da İklim Zirvesi

Birleşmiş Milletler'in organize ettiği iklim görüşmelerinin son turu, yaklaşık 4,000 delegenin katılımıyla Barselona'da başladı. Görüşmelerde, önümüzdeki ay Kopenhag'da yapılacak zirve öncesi, iklim değişimiyle mücadele alanında ilerleme sağlanması amaçlanıyor. Ancak sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki görüş ayrılıkları giderilebilmiş değil. Gelişmekte olan ülkeler, sanayileşmiş ülkelerin, sera gazı salımlarını azaltması gerektiğini vurguluyor. Karşı taraf ise Hindistan ve Çin gibi ülkelerin daha fazla çaba sarfetmesi gerektiği kanısında.

Barcelona'daki görüşmelerde ilerleme sağlanamamasının, Kopenhag'da çok daha radikal bir yaklaşımın benimsenmesine neden olabileceği belirtiliyor.

BM İklim Sekreteryası Başkanı Yvo de Boer şunları söylüyor: "Kopenhag'da; siyasi açıdan olmazsa olmaz koşulların belirlenebileceğine, belirlenmesi gerektiğine inanıyorum. Böylece iklim değişimine uzun vadede net, gerçekçi, iyi tanımlanmış bir yanıt verilebilir. Kopenhag sonrası ise sadece detaylar üzerinde çalışacak teknik bir sürece ihtiyacımız olacak."

Bu noktada, görüşmelere tamamen yeniden başlanması da mümkün. Birleşmiş Milletler'e bağlı İklim Sekreteryası Başkanı Yvo de Boer da, Kopenhag'da tam bir anlaşmaya varılmasının mümkün olmadığını kabul ediyor. Ancak herşeye karşın, Yvo de Boer'in süreçten beklentileri yüksek.

Öte yandan dünyanın dört bir yanından 200 kadar dini lider de, iklim değişimiyle mücadeleyi tartışmak amacıyla İngiltere'de toplandı. Dini liderlerin, Windsor Şatosu'ndaki toplantıları üç gün sürecek. Liderlerin şu ana kadar iklim değişimiyle mücadele kapsamında aldıkları önlemler arasında; kutsal metinlerin "çevre ile dost" kağıtlara basılması ve ibadet yerlerinde yenilenebilir enerji kullanılmaya başlanması da var.

Windsor Şatosu'ndaki toplantılar da Birleşmiş Milletler'in desteğiyle yapılıyor. Birleşmiş Milletler yetkilileri, toplantının, iklim değişimiyle mücadele olarak "gelmiş geçmiş en büyük sivil toplum hareketini" temsil ettiğini söylüyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/barselonada-iklim-zirvesi_73984.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!