Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bartın Irmağı "Siyah" Akıyor

Irmakta görülen kirlilik nedeniyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce inceleme başlatıldı.

yapi.com.tr/AA
Bartın Irmağı "Siyah" Akıyor

Bartın Irmağı'nda görülen kirlilik nedeniyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce inceleme başlatıldı.

Yaklaşık 15 kilometrelik bölümü kent merkezinden geçerek Karadeniz'e dökülen Bartın Irmağı, kirlilik nedeniyle siyah renge büründü.

Oksijen yetersizliği nedeniyle balıkların telef olduğu ırmaktaki kirliliğin tespiti için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce de inceleme başlatıldı.

Belediye Başkanı Cemal Akın, yaptığı açıklamada, kent merkezinden geçen ırmağın siyah renge bürünmesini üzüntüyle karşıladıklarını söyledi.

Irmağın sık sık bu duruma geldiğini ve kirliliğin acilen engellenmesini isteyen Akın, "Belediye olarak maalesef bizim bir yaptırımımız yok. Biz durumu çevre ve şehircilik il müdürlüğü ile valiliğe bildiriyoruz. Onlar, gerekli incelemeleri yapıyor. Fabrika atıklarından kaynaklandığını düşündüğümüz kirlilik, ırmağımızda balık ölümlerine de neden oluyor. Irmağımızın kirlenmesinden bizler de rahatsız oluyoruz. Bartın'da üretim yapan, istihdam yaratan tüm fabrikaların başımızın üzerinde yeri var ama kimse 'ben istihdam yaratıyorum' diye de ırmağı kirletmesin. Fabrikalarımızı çevreye ve özellikle ırmağımız konusunda duyarlı olmaya ve atıklarını ırmağa bırakmamaya davet ediyorum" diye konuştu.

Orduyeri Muhtarı İbrahim Kanbur ise ırmaktaki kirliliğe Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir tekstil fabrikasının neden olduğunu öne sürerek, "Bu hemen hemen her ay karşılaştığımız bir durum. Maalesef ırmağımız bugün de simsiyah hale geldi. Kirliliğe neden olan fabrikanın tespit edilip gereken cezai yaptırımın uygulanmasını istiyoruz" dedi.

Bartın ırmağının geçtiği yalı bölgesindeki taksici esnaflarından Sefai Çay da ırmağın "berbat" bir görüntüye bürünmesinin içler acısı olduğunu dile getirerek, "Irmakta sanki mürekkep akıyor. Biz gençliğimizde ırmağın dibindeki taşları görürdük. Neredeyse her ay yaşanan bu durum karşısında balıklar da telef oluyor" ifadesini kullandı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri de ırmak suyundan numune alınarak incelenmek üzere ilgili laboratuvara gönderdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bartin-irmagi-siyah-akiyor_114088.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!