Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Başbakan Çevre Katili’

CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan ve Ankara Milletvekili Nesrin Baytok, Doğu Karadeniz’de derelerin üzerine kurulan 400 dolayındaki hidroelektrik santralı (HES) projesiyle ilgili bölgede yaptıkları incelemelerine ilişkin TBMM’de düzenledikleri basın toplantısında, santral yapımı sırasında çevreye verilen tahribat ve derelerden bırakılan son

Cumhuriyet Gazetesi
‘Başbakan Çevre Katili’

CHP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan, Ceyhan’da rafineri kurma izni isteyen işadamı Aydın Doğan’a “Bu işin içinde Putin var, Berlusconi, Eni var” deyip demediği sorusuna yanıt istedi.

CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan ve Ankara Milletvekili Nesrin Baytok, Doğu Karadeniz’de derelerin üzerine kurulan 400 dolayındaki hidroelektrik santralı (HES) projesiyle ilgili bölgede yaptıkları incelemelerine ilişkin TBMM’de düzenledikleri basın toplantısında, santral yapımı sırasında çevreye verilen tahribat ve derelerden bırakılan son derece “cılız” can suyu havzalarıyla ilgili bir de “sine- vizyon” gösterisi sundular.

Rize ve Artvin’de yaptıkları incelemeler sonucunda, hidroelektrik santral (HES) projeleriyle ilgili plansız, hazırlıksız ve keyfi bir uygulama sürdürüldüğüne dikkat çeken Tacidar Seyhan, bölgede tam bir çevre katliamı yapıldığını söyledi. Projelerde halkın gereksinimlerinin karşılanmadığını, tam bir denetimsizliğin egemen olduğunu belirten Seyhan, “Yeterli çalışma yapılmadan hazırlıksız biçimde başlanan projelerin bir kısmının, HES mezarlığına dönüşme olasılığı bölgeyi bekleyen bir tehlike haline gelmiştir. Bugün yarın kuraklık olduğunda, su yetersiz geldiğinde bu santrallar terk edilecek. O zaman Türkiye tam bir gecekondu santral çöplüğüne dönüşecek” dedi.

Su kullanım hakkı verilirken yörede can suyu diye bilinen dere yatağında bırakılması gerekli asgari su miktarının, bilimsel çalışmalarla belirlenmediğine dikkat çeken Seyhan, “Bölge insanı için can suyu, can çekişme suyu halini almıştır” diye konuştu.

Firmaların, projelerini tünel açarak uygulayabildiği gibi açık kanallarla da uygulayabildiğini belirten Seyhan, kanal tipi su toplama uygulamalarında binlerce ağacın kesildiğini ve ağaç kesimi konusunda hiçbir denetim getirilmediğini anlattı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/basbakan-cevre-katili_63566.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!