Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Başbakan Talimatlı Cargill Ziyareti

Tarım arazisine fabrika kurduğu gerekçesiyle dava edilen ABD'li Cargill firmasını Sanayi ve Ticaret Bakanı Coşkun'un Başbakan'ın talimatıyla ziyaret ettiği öğrenildi.

Milliyet Gazetesi/Önder YILMAZ
Başbakan Talimatlı Cargill Ziyareti Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun

anayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'un, tarım arazileri üzerine kanuna aykırı tesis yaptığı gerekçesiyle dava edilen ABD'li Cargill firmasına sürpriz ziyaret yaptığı ortaya çıktı. Coşkun, ziyareti Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine gerçekleştirdiğini ve uzmanlarla tesislerde bir eksiklik bulunup bulunmadığına ilişkin inceleme yaptıklarını kaydetti.

Coşkun, hukukçuların Cargill firmasının kapatma kararına ilişkin itirazını incelediğini belirtirken, yargı kararlarını kastederek, "Dayatmalar ülkeye zarar verir" dedi. Bursa Valiliği, Cargill'in 11 Ekim'deki kapatma kararını, yapılan itirazın incelenmesi nedeniyle 19 Ekim'e kadar uzattı. Coşkun, Cargill'in kendi hükümet döneminde kurulmadığını, gözden çıkarılamayacak bir kuruluş olduğunu kaydetti. Coşkun, "Birinci sınıf tarım arazisinde kurulmuş. İhtilaflar oradan çıkıyor" dedi.

'Talimatla gittim'

Başbakan'ın talimatıyla Cargill'i ziyaret ettiğini belirten Coşkun, şunları kaydetti: "Ülke menfaati nerededir onu herkesin değerlendirmesi lazım. Dayatmaların ülkeye fayda getirmediğine inanıyorum ama yargı kararına saygılıyız."
Danıştay'ın 19 Ekim'de kapatma kararına ilişkin soru üzerine Coşkun, "İdari bir uygulama. Yetkimizin dışında. Cargill temsilcilerinin itiraz ettiklerini öğrendim. İtirazlar değerlendirilecek" dedi. Cargill, Bursa'da tarım arazisi üzerine kanuna aykırı tesis kurduğu gerekçesiyle dava edilmişti. Danıştay tesisin kapatılması yönünde karar vermişti.

Aftan yararlanamadı

Cargill hukuki problemlerini halledemediği için 19 Ocak 2006 tarihli af için başvuru yapamamış ve bu imkandan yararlanamamıştı.
Erdoğan, ABD gezisinde Cargill temsilcileriyle bir araya gelmiş ve sorunun çözümü için Ankara'ya talimat vermişti. Bunun üzerine Başbakanlık'ta sürpriz Cargill zirvesi gerçekleştirilmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/basbakan-talimatli-cargill-ziyareti_48995.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!