Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Cargill’in Kapatılmasına Erteleme

Cargill Tarım Sanayi ve Ticaret AŞ'ye Bursa Valiliği tarafından, Danıştay kararı doğrultusunda verilen faaliyetinin durdurulması yönündeki uygulama, firmanın isteği üzerine bir hafta ertelendi.

Evrensel Gazetesiursa Valiliği’nin, Cargill Tarım Sanayi ve Ticaret AŞ’nin, Bursa’nın Orhangazi ilçesindeki mısır işleme tesislerinin yasalara aykırı olarak tarım arazisi üzerine kurulduğu gerekçesiyle alınan Danıştay kararları doğrultusunda faaliyetinin durdurulması yönündeki uygulamasının, firmanın talebi üzerine bir hafta ertelendiği öğrenildi. Bursa Valiliği’nin 20 Eylül’de bildirdiği Danıştay kararı ve “faaliyeti durdurma” kararı ile ilgili tebliğ doğrultusunda daha önce 11 Ekim’de faaliyetini durduracağı duyurulan firma, Orhangazi Kaymakamlığı’na başvurarak, “yasal olarak kararın tebliğ edildiği tarihten itibaren bir aylık süreleri bulunduğunu” gerekçe gösterdi ve uygulamanın bir hafta ertelenmesini talep etti. Kaymakamlık da, başvuru üzerine firmaya 18 Ekim akşamına kadar süre tanıdı.

‘Faaliyetleri durdurulmalı’

TEMA Vakfı Tarım Danışmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Mahir Gürbüz ise, Danıştay kararları doğrultusunda Cargill’in faaliyetlerinin durdurulması gerektiğini söyledi. Cargill’le ilgili TEMA’nın da aralarında bulunduğu bazı kuruluş ve kişilerin gerek idare mahkemeleri gerekse Danıştay nezdinde açtığı tüm davaların ‘davalı idare’ aleyhine sonuçlandığına işaret eden Gürbüz, kararların tesisin faaliyetlerini durduracak nitelikte olduğunu, ancak yetkililerin buna bir çözüm bulma arayışında olduğunu belirtti.
Orhangazi Kaymakamı Hikmet Çakmak da firmanın kapatılma süresinin ertelenmesine ilişkin talebinin, İdari Yargılama Usulü Kanunu uyarınca kabul edildiğini bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cargillin-kapatilmasina-erteleme_48996.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!