Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başbakanlık Müfettişlerinden TOKİ'ye: Okul Pencereleri Daha Büyük Yapılabilir

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler birinci adresi konumundaki Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ), Başbakanlık'tan tavsiyelerde bulunuldu. Tavsiyeler, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nun TOKİ'nin 2005 yılına ait denetim raporunda yer aldı.

Zaman Gazetesiuna göre kare şeklindeki yağmur olukları gelecek yağmur suyunu karşılamakta yetersiz kalabileceği belirtilirken, balkon korkuluklarının insan hayatını tehlikeye düşürmeyecek yükseklikte yapılması istendi. Ayrıca okul inşaatlarında kat sahanlığı pencerelerinin daha çok ışık alacak büyüklükte yapılmasının faydalı olacağı vurgulandı. Raporda, ayrıca, daha fazla gelir sağlanması için toplu satış yerine açık artırma ve açık satış yapması gerektiğine dikkat çekildi. Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, sözleşmelerde öngörülen süre içinde noter tasdikli teknik eleman taahhütnamelerinin zamanında verilmemesi sebebiyle hesaplanan 2,3 milyon YTL'lik ceza tutarının, düzenlenecek ilk hak edişlerinde ilgili yüklenicilerden kesilmesini istedi. Ayrıca, işlerin sözleşme süresi içinde veya verilen ek süre sonunda geçici kabul için öngörülen seviyeye gelinememesi halinde, daha sonra verilebilecek süre uzatımları dikkate alınmaksızın, geçerli olan iş bitim tarihi dikkate alınarak ihale bedelinin yüzde 0,05 oranında hesaplanacak günlük cezaların da yüklenicilerin hakedişlerinden kesilerek tahsil edilmesi gerektiği vurgulandı.

Projede kârlılık yüzde 40'ı buldu
Kurul raporuna göre, teknik eleman taahhütlerini zamanında vermediği için ceza verilen çok sayıda firma arasında, Ankara Etimesgut-Erler Mahallesi'nde Karayolları Araç Muayene İstasyonu arsasına yapılan konut projesini üstlenen Mesa Mesken firması da bulunuyor. Rapora göre, firmaya, teknik personel taahhütnamesini 68 gün geç verdiği için 146,2 bin YTL ceza kesilmesi gerekiyordu. Ancak TOKİ, 33 bin 250 YTL ceza kesince, kurul kalan 112 bin 950 YTL'lik cezanın da tahsil edilmesi gerektiğini belirtti. Raporda idarenin cevabı da yer aldı. Buna göre Erler Mahallesi'ndeki 408 konutun satışında pazarlık yöntemi uygulanırken, projenin uygulanacağı yer konusunda muhtemel alıcıların eksik bilgilendirilmesinin söz konusu olmadığı kaydedildi. İdarenin cevabına göre, maliyeti 43 milyon 439 bin 321 YTL olan konutlar, 55 milyon 658 bin YTL peşin bedel ile satılarak idare 12,2 milyon YTL kâr elde etti. Hakedişlerin inşaat süresi içinde ödenmesi sebebiyle TOKİ, 4,9 milyon YTL faiz geliri dahil toplam 17,1 milyon YTL gelir elde ederken, projede yüzde 40 kârlılık sağlandı. Başbakanlık müfettişleri balkon prekast betonlarının binaya daha çok ağırlık vereceği görüşüne de yer verdi. Bu üretim yerine 8,5'lik tuğla duvar ve üzerine düzgün görünümlü mermer harpuçta yapılarak üzerine demir korkuluk yapılması tavsiye edildi.

Rapordaki bazı tespitler:
Çatıdaki kalkan duvar ve baca kenarı çinko imalatları sıva altı olarak uygulanmalı.
Kiremit altı bitümlü karton imalatı üstten aşağıya doğru ters olarak hatalı yapılmış.
Çatıdaki baca şapkalarındaki sacın et kalınlığının artırılması gerekiyor.
Özellikle baca içine serpintili yağmur girmemesi için bacadan daha geniş şapka yapılmasında fayda var.
Dairelerin döşeme kaplamalarında halıdan vazgeçilmeli.
Sac olan iç kapı kasaları ahşap malzemeye çevrilmeli.


http://www.yapi.com.tr/haberler/basbakanlik-mufettislerinden-tokiye-okul-pencereleri-daha-buyuk-yapilabilir_54689.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!