Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Başkan Topbaş: "557. Fetih Kutlamaları Muhteşem Olacak"

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul'un fethinin 557. yıl dönümü dolayısıyla bu yıl çok görkemli gösteriler yapılacağını söyledi. Topbaş, bu yıl sürpriz etkinlikler olacağını belirterek tüm İstanbulluları Belgrad Kapı'da gerçekleştirilecek kutlamalara davet etti.

ibb.gov.tr
Başkan Topbaş: "557. Fetih Kutlamaları Muhteşem Olacak"

aşkan Kadir Topbaş, İstanbul'un fethinin 557. yıl dönümü dolayısıyla bu yıl çok görkemli gösteriler yapılacağını söyledi. Topbaş, bu yıl sürpriz etkinlikler olacağını belirterek tüm İstanbulluları Belgrad Kapı'da gerçekleştirilecek kutlamalara davet etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un fethinin 557. yıl dönümü dolayısıyla bu yıl görkemli gösteriler yapılacağını bildirdi.

Başkan Topbaş, Birleşmiş  Milletler Medeniyetler İttifakı ''Kültürlerin Yakınlaşması, Barışın İnşası'' forumuna katılmak üzere geldiği Brezilya'nın Rio De Janeiro kentinde yaptığı açıklamada, İstanbul'un fethinin yıl dönümü kutlamalarının her yıl Belgrad Kapı önünde yapıldığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

''Bu yıl kutlamaların daha etkili olması, kente gelen ziyaretçilerin daha fazla dikkatini çekmesi ve heyecanı hissetmeleri amacıyla Belgrad Kapı'daki gösterilerde 20 at ve Osmanlı askerini temsilen 20 at binicisinin devreye sokulmasını arzu ettik. İstanbullular, beyaz atına binmiş ordusunun önünde giden Fatih Sultan Mehmet'in, Akşemsettin, Molla Hüsrev ve Molla Gürani ile İstanbul'a girişini canlandıran görkemli bir gösteri izleyecek.''

Önce Fatih'in kabrine ziyaret

Daha önceki yıllarda Dolmabahçe'den Taksim, Tarlabaşı ve Kasımpaşa'ya kadırgaların çekildiğini ancak bu gösterinin kent trafiğini olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''29 Mayıs sabahı  Fatih Sultan Mehmet'in kabri ziyaret edilecek, Kur'an-ı Kerim okutulacak. Fatih'teki heykeli önüne çelenk konulmasının ardından Belgrad Kapı'da canlandırma icra edilecek. Belgrad Kapı'da yapılacak törende askerler, mehteran bölüğünün müziği eşliğinde surlara hücum edecek. Bu yıl giriş kapısı özel bir teknikle kapatılan surlar, askerler tarafından yıkılacak. Aynı anda top atışı ile cenk marşı çalınarak hücum dört bir koldan yapılacak. Bazı askerler surlara tırmanırken, bazıları ellerinde koç kafaları ile surların kapısını yıkacak ve surları ele geçiren asker fetih marşı eşliğinde sancağı surlara dikecek. Fetih kutlamalarında atların kullanılması benim önerimdi. Bu gösterinin törenlere yeni bir heyecan katacağına inanıyorum.''

Haliç'te ses ve sus gösterisi

Geçen yıllardaki fetih kutlamaları kapsamında çeşitli salonlarda konserlerin düzenlendiğini anımsatan Başkan Topbaş, ''Üç yıldan beri Haliç'te yaptığımız ses ve su gösterisi İstanbulluları yine büyüleyecek. Ardından sudan oluşturulan perdede İstanbul'un fethi filmi gösterilecek. Haliç  üzerine kurulan platformda, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze ve Kültür Sitesi Mehteran Bölüğü muhteşem bir konser verecek. Program, ışık, su, ses, lazer ve havai fişek gösterisiyle sona erecek'' şeklinde konuştu.

Bu tür kutlamaların kente ekonomik katkılar da sağladığını dile getiren Başkan Kadir Topbaş, ''İstanbul'da Cumhuriyet, fetih kutlamaları ve Lale Festivali gibi üç büyük etkinliğimiz var. Bu etkinlikler,  hareketliliği getirdi. Dar çerçevede yapılmış, rutin hale gelen, formatı değişmeyen törenler, çok daha farklı, halkın da benimsediği, içinde bulunduğu günlere dönüyor'' dedi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/baskan-topbas-557-fetih-kutlamalari-muhtesem-olacak_79826.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!