Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul’un Fethi’nin 557. Yıldönümü Kutlanıyor

İstanbul Fethi’nin 557. yıl dönümünün kutlanacağı şölende bu yıl bir ilk yaşanacak. Belgrat Kapı’da yapılacak olan törende askerler mehteran bölüğünün müziği eşliğinde surlara hücum edecek. Bu yıl giriş kapısı özel bir teknikle kapatılan surlar askerler tarafından yıkılacak. Aynı anda top atışı ile Cenk Marşı çalınarak hücum dört bir koldan

ibb.gov.tr
İstanbul’un Fethi’nin 557. Yıldönümü Kutlanıyor

STRONG>İstanbul’un Fethi’nin 556. yılı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Haliç’te düzenlenecek büyük şölenle kutlanıyor.

İstanbul Fethi’nin 557. yıl dönümünün kutlanacağı şölende bu yıl bir ilk yaşanacak. Belgrat Kapı’da yapılacak olan törende askerler mehteran bölüğünün müziği eşliğinde surlara hücum edecek. Bu yıl giriş kapısı özel bir teknikle kapatılan surlar askerler tarafından yıkılacak. Aynı anda top atışı ile Cenk Marşı çalınarak hücum dört bir koldan yapılacak.

Bazı askerler surlara tırmanırken, bazıları ellerinde koç kafaları ile surların kapısını yıkacak ve surları ele geçiren asker Fetih Marşı eşliğinde sancağı surlara dikecek. 

Bu yıl ilk defa, Fatih Sultan Mehmet'in, arkasında hocası Akşemsettin ve askerlerle birlikte surlardan İstanbul’a girişi canlandırılacak. İstanbul’un fethi törenleri için 20 at ve Osmanlı askerini temsilen 20 at binicisi görev yapacak.

Törenlerde askeri mehter takımı ve öğrenciler çeşitli gösteriler yapacak. Kutlamalarda akşam saatlerinde ise İstanbullular Balat’ta buluşacaklar. Program saat 21.00’da ses ve su gösterisi ile başlayacak. Ardından sudan oluşturulan perdede İstanbul fetih filmi gösterilecek. Haliç üzerine kurulan platformda ise Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze ve Kültür Sitesi Mehteran Bölüğü bir konser verecek.

Program ışık, su, ses, lazer ve havai fişek gösterisi ile son bulacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-fethinin-557-yildonumu-kutlaniyor-_79750.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!