Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başkan Topbaş: Otopark Uygulamamız Doğru ve Başarılı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden İSPARK’ın otopark uygulamasının doğru ve çok başarılı bir uygulama olduğunu belirten Başkan Topbaş, otopark gelirlerini yeni otopark yapımında kullandıklarını açıkladı.

ibb.gov.trstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İSPARK’ın otopark uygulamasının doğru ve çok başarılı bir uygulama olduğunu belirten Başkan Topbaş, otopark gelirlerini yeni otopark yapımında kullandıklarını açıkladı. Saraçhane Belediye Sarayı’nda gazetecilerin '”Tüketiciler Birliği İstanbul’da 1994 yılından bu yana alınan otopark harçlarının usulüne uygun kullanılmadığı gerekçesiyle 74 ilçe ve belde belediye başkanı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunması” ile ilgili sorusunu cevaplandırdı.

İstanbul’da şu anda yeni yapılan konutlar veya işyerlerinden alınan otopark harcı uygulamasının yürürlükte bulunduğunu hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Bu harç alınırken bina sahiplerini kendi parsellerinde otopark yapılmak üzere ilgili belediyeye yatırılıyor ve bu paranın Büyükşehir Belediyesi’ne yatırılması gerekiyor. Ancak geçmişte maalesef birçok belediyenin bunu aktarmadığını gördük. Ama benim dönemimde giderek artan bir şekilde tahsilatı yapıyoruz. Belediye olarak tahsilatımızdan çok daha fazla otopark inşaatlarına başladık, gelen parayı yatırıma dönüştürdük. Bizim göreve geldiğimizde İstanbul’da 138 bin araç kapasiteli otopark vardı. Şimdi buna 160 bin araçlık açık ve kapalı otoparklar yapıyoruz. Buna transfer merkezindeki, aktarma istasyonlarındaki park yerleri de dahil değil. İstanbul’un çeşitli noktalarındaki parklanma sorununu çözecek bu otoparkların bir kısmı başladı, bir kısmını projelendirdik” diye konuştu.

“İSPARK ile değnekçiliği bitirdik!...”
Yeni otopark yatırımlarının çok ciddi kaynaklar gerektirdiğine dikkat çeken Kadir Topbaş, bunu karşılamak için İSPARK’ı kurarak İstanbul’da ‘değnekçi’ diye tabir edilen resmiyet dışı otoparkçılığı büyük ölçüde bitirdiklerini kaydetti. İSPARK’ın daha önce değnekçilere giden parayı otopark yapmakta kullandığının altını çizen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ayrıca tahsil edilen otopark harçlarını da burada kullanmaktayız. Açık otopark alanları ve yol kenarlarında UKOME’nin kararıyla park edilebilme imkanı olan yerler var. İSPARK şirketimiz bu alanlarda da hizmet veriyor. Tüketici dernekleri bu konuda itirazlarını yapmışlar, olay yargıya intikal emiş. Artık yargı karar verecek. Ama belediyenin gelir adı altına işgaliye harcı alma yetkisi var. Yani kamu alanlarında bulunan bir takım noktalarda kiracı değil, işgaliye bedeli olarak tahsilat yapabiliyoruz. Bu tahsilatların hizmete dönüştüğünü görüp otopark meselesini ona göre değerlendirmek lazım. Dünyada bunun örneklerine baktığınız zaman abonmanlık ya da kent kullanım harçları adı altında veya başka tarzlarda bir takım katılım paylarının alındığını görüyoruz. Neticede yerel yönetim olarak biz vatandaşın tahsil ettiğimiz kaynak ve imkanları yine İstanbul’a harcıyoruz. Bu şehre 3 yılda 15 milyar YTL harcayarak dev yatırımlar yapmamız, bu kaynakları nasıl doğru harcadığımızın yansımasıdır. Geçmişte böyle bir kaynak harcaması yoktu. Ben bu nedenle İSPARK uygulamasının doğru olduğuna inanıyorum. Bu uygulama devam edecek.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/baskan-topbas-otopark-uygulamamiz-dogru-ve-basarili_56690.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!