Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başkan'ı Kızdıran Öneri

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun; kaldırım işgalleri, işporta, çığırtkanlık ve benzeri yasadışı uygulamalara karşı işbirliği/destek için organize ettiği toplantıda, Kordon İşadamları Derneği’nin önerisi şaşkınlık yarattı.

Milliyet EGE
Başkan'ı Kızdıran Öneri

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun; kaldırım işgalleri, işporta, çığırtkanlık ve benzeri yasadışı uygulamalara karşı işbirliği/destek için organize ettiği toplantıda, Kordon İşadamları Derneği’nin önerisi şaşkınlık yarattı. İlçe belediye başkanlarının yanı sıra çeşitli meslek odalarının başkanlarının da katıldığı organizasyonda, Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı’nın ‘ilginç’ önerisi, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na, adeta ‘Pes’ dedirtti.

İlginç otopark önerisi

Şanlı, Birinci Kordon’da, kentin simgelerinden, yürüyüş ve koşu parkurlarının, Cumhuriyet Heykeli’nin yer aldığı, mitinglere de ev sahipliği yapan Gündoğdu Meydanı’nın; saat 20.00’den sonra, cafe, bar ve restoran müşterileri için otoparka dönüştürülmesini istedi. Kısa bir şaşkınlık yaşayan Kocaoğlu, Şanlı’ya, imalı şekilde, “Sizce olabilir mi? Uygun mu” diye sordu. ‘Evet’ yanıtını alınca da sert çıktı. Başkan, şöyle konuştu: “Dünyanın hiçbir ülkesinde, Kordon benzeri yerlere özel arabayla girilmez. Böyle bir lüks yok. Kent merkezlerinde, otopark için bir kilometre yürümek gayet doğaldır.” Kocaoğlu, Aliağa-Menderes Raylı Sistemi ve metronun devreye girmesiyle, kent merkezindeki araç yoğunluğunun azalacağını, Alsancak’a araçla girişin ücretli olabileceğini ya da otopark ücretlerinin çok yükseltileceğini söyledi, sözlerini şöyle tamamladı:

Kocaoğlu’ndan tepki

“Raylı sistem ve metro projeleri tamalandığında bakalım Alsancak’a araçlarıyla girebilecekler mi? Bunun için bakalım kaç para verecekler? Dar sokaklarda bir de çift taraflı parklar yapılıyor. İtfaiye araçları giremiyor. Dünyanın hiçbir yerinde bu sokaklara girmek için itfaiye teşkilatları 1.5 metre eninde dar araçlar almaz. Biz aldık.”

Öte yandan Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Topal, son yıllarda olumlu kentsel mekan düzenlemeleri yapıldığını belirterek, Kordon’u, Konak’ı ve Kemeraltı’nı örnek gösterdi. Bu olumlu durumun kesinlikle denetimle sürdürülebilir halde tutulması gerektiğini kaydeden Topal, otopark ve benzeri uygulamaların yanlış olduğunu dile getirdi. Topal “Birinci Kordonu’a otopark önerilemez. Bu yanlıştır. Aksine, Kordon ve Alsancak’ta mümkünse araç trafiği kaldırılmalıdır” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baskani-kizdiran-oneri_70002.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!