Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

TBMM Başkanlık Konutu İlk...

Başkanlık Konutu'na Türk Mimarisi

Çankaya'da bulunan TBMM Başkanlık Konutu yıkılarak yerine Türk mimarisine uygun yeni bir bina yapılacak. TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Çiftçi, mevcut binanın ekonomik ömrünü tamamladığını belirterek, tadilatla eksikliklerinin giderilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

yapi.com.tr
Başkanlık Konutu'na Türk Mimarisi

NTVMSNBC'nin haberine göre, hangi yılda yapıldığı belli olmayan binanın oturulacak durumda bulunmadığını dile getiren Çiftçi, ''Yapılan incelemenin ardından tadilat yerine yıkılıp yeniden yapılmasına karar verildi. Yeni bina Türk mimarisine uygun olarak inşa edilecek. İhalesi 12 Temmuz 2012 tarihinde yapılacak. Yeni konut, 23 Nisan 2013 yılında hizmete girecek. Yeni bina TBMM'ye yakışır olacak. TBMM Başkanı, yabancı konuklarını burada ağırlayabilecek'' dedi.

TBMM Başkanlık Konutu'nun mimari tanıtım projesinde, ''TBMM'nin duvarında 'Hakimiyet Milletindir' anlamında 'Egemenlik Ulusundur' yazar. Millet yahut ulus da Türk milleti'dir. Bu nedenle TBMM Başkanlık Konutu Projesi'nin teması, Türk mimarisidir. Cephelerde ve ana mahallerde kullanılan tezyinatlar, geniş saçaklar, cumbalar bu temayı oluşturan ana unsurlardır. Geçmişten geleceğe haber veren çağın tanığı bir bina hedeflenmiştir'' ifadelerine yer verildi.

TBMM Başkanlık Konutu, 1. bodrum kat, 2. bodrum kat, zemin kat ve üst kat olmak üzere 4 kattan oluşacak.

Giriş holünden dairesel çift merdivenle üst kata ulaşılacak. Birinci katta özel alanlar yer alacak. Meclis Başkanı'nın çalışma odası da bu katta bulunacak.

Başkanlık Konutu'nun duvarlarında süslemelere de yer verilecek. Giriş holündeki süslemede, Kaşgarlı Mahmut'un 'Divanü Lugati't Türk' kitabının içinde yer alan dünya haritası ile Matrakçı Nasuh'un eserine yer verilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baskanlik-konutuna-turk-mimarisi_100750.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!