Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Başkentin Bütçesi 2.5 Milyar Lirayı Buldu

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek uygun bulunan Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları EGO ile ASKİ'nin bütçeleri, oy çokluğu ile kabul edildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesi 2 milyar 491 milyon 100 bin lira olarak açıklanırken, ASKİ 1 milyar 300 milyon, EGO ise 1

Dünya Gazetesi
Başkentin Bütçesi 2.5 Milyar Lirayı Buldu

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 2011 yılı tahmini bütçesi, Belediye Meclisinde yapılan toplantıda 2 milyar 491 milyon 100 bin lira olarak kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek uygun bulunan Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları EGO ile ASKİ'nin bütçeleri, oy çokluğu ile kabul edildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesi 2 milyar 491 milyon 100 bin lira olarak açıklanırken, ASKİ 1 milyar 300 milyon, EGO ise 1 milyar 406 milyon 675 bin 508 lira bütçeyle çalışmalarını sürdürecek.

Bütçe görüşmeleri sırasında konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, meclis üyelerinin eleştirilerine cevap verdi.

"Dünyanın hiçbir ülkesinde metro belediye bütçesiyle yapılmadı"

Metronun devredilmesi ve doğalgazın satışıyla ilgili eleştirileri yanıtlayan Gökçek, dünyanın hiçbir ülkesinde metronun belediye bütçesiyle yapılmadığını savundu. Daha önceki metro çalışmalarının borç parayla yapıldığını ifade eden Gökçek, "Almışsınız borcu, üzerine faizi koymuşsunuz, bilmem kaç misli fiyata mal etmişsiniz, onun da yükünü bizim sırtımıza yıkmışsınız, 15 senedir ödüyoruz bitmiyor. Sonra efendim 'Metroyu başka tarafa devredeceksiniz' diyorsunuz. Olmaz böyle bir şey" dedi.

Doğalgazın satışının "kar cazibesinin kalmadığını" belirten Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Murat Karayalçın'ın başkanlık döneminde kar nispetinin yüzde 70 ile 117 arasında değiştiğini hatırlattı.

Yaşar Çatak'ın konuşmasında yer alan eleştirilere yanıtlar vererek konuşmasını sürdüren Gökçek, Çatak'ın "Ankara'ya rekreasyon alanları yaptık diyorsunuz, bir çoğu zaten vardı" sözlerine karşılık, Gençlik Parkı'nın eskiden uyuşturucu yuvası olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları ASKİ ve EGO'nun bütçeleri oylamaya sunuldu. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 2 milyar 491 milyon 100 bin lira, ASKİ'nin 1 milyar 300 milyon lira, EGO'nun ise 1 milyar 406 milyon 675 bin 508 liralık tahmini bütçeleri oy çokluğuyla kabul edildi.

Başkentin bütçesi 7 bakanlığı geçti

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 2 milyar 491 milyon 100 bin lira olarak kabul edilen 2011 yılı bütçesi, 7 bakanlığın bütçesini geride bıraktı.

2011 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesinde İçişleri Bakanlığına 2 milyar 252 milyon 16 bin lira, Çevre ve Orman Bakanlığına 1 milyar 646 milyon 292 bin lira, Kültür ve Turizm Bakanlığına 1 milyar 510 milyon 66 bin lira bütçe öngörülürken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bütçesi 451 milyon 760 bin lira, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın bütçesi 717 milyon 377 bin lira, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın bütçesi 588 milyon 555 bin lira, Dışişleri Bakanlığı'nın bütçesi ise 1 milyar 171 milyon 14 bin 700 lira olmuştu.

Genel bütçeli idareler arasında yer alan Cumhurbaşkanlığının 116 milyon 900 bin liralık bütçesini de geride bırakan Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesi, birçok özel bütçeli kurum ile düzenleyici ve denetleyici kurumların bütçesini de geçmiş oldu.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/baskentin-butcesi-2-5-milyar-lirayi-buldu_84079.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!