Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Başkentray için Yeni İhale

TCDD Genel Müdürlüğü tarafından geçen yıl gerçekleştirilen ancak 15 Mayıs'ta gelen itiraz üzerine Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafından iptal edilen Başkentray Projesi için aralık ayında yeniden ihaleye çıkılması planlanıyor.

yapi.com.tr/AA
Başkentray için Yeni İhale

TCDD Genel Müdürlüğü tarafından 25 Nisan 2012'de ihalesi yapılan Başkentray Projesinde, itiraz üzerine KİK, ihaleyi 15 Mayıs'ta iptal etti.

KİK'in gerekçeli kararının ulaşmasının ardından TCDD Yönetim Kurulu, yeniden ihale hazırlıklarına başladı. Projenin hayata geçirilmesi için TCDD tarafından Başkentray Projesi için aralık ayında yeniden ihaleye çıkılması planlanıyor.

İhale süreci

Sincan-Ankara-Kayaş tren hatlarının yeniden inşasını içeren Başkentray Proje ihalesi, geçen yıl 25 Nisan'da yapılmış, yerli ve yabancı toplam 17 firma ve iş ortaklığı teklif sunmuştu. İhalede en düşük teklifi, 186 milyon 235 bin 935 avro ile Gülermak-Kolin iş ortaklığı vermişti. İhale sonrasında Avusturya şirketi Porr Bau GmbH'nin başvurusu üzerine mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Bunun üzerine KİK de Gülermak-Kolin iş ortaklığının teklifini değerlendirme dışı kalmasını kararlaştırmıştı. Başkentray ihale komisyonu da KİK'in kararına uyarak, Gülermak-Kolin iş ortaklığını değerlendirme dışı bırakmıştı. TCDD Yönetim Kurulu, ihalenin Avusturya firması Porr Bau GmbH'ye verilmesi kararını onaylamıştı. İhaleye teklif veren Comsa-Açılım-Seza iş ortaklığının itirazı üzerine Başkentray ihalesi, KİK tarafından 15 Mayıs'ta iptal edilmişti.

Yılda 60 milyon yolcu taşınacak

Ankara şehir içi yolcu taşımacılığına büyük katkı sağlayacak 36 kilometrelik Başkentray Projesi, birçok yeniliği bünyesinde barındırıyor. Yılda 60 milyon yolcu taşınması planlanan Başkentray Projesi ile Ankara-İstanbul, Ankara-Konya ve Ankara-Sivas hızlı tren projelerinin Ankara şehir içi entegrasyonu sağlanacak.

Ankara-Sincan arasında mevcut koridorda 19 dakika olan yüksek hızlı tren seyahat süresi Başkentray Projesinin tamamlanması ile 7 dakika kısalarak 12 dakikaya inecek, böylece Ankara-Eskişehir arasındaki seyahat süresi de 1 saat 5 dakikaya düşecek.

ETİKETLER: ihale Başkentray
http://www.yapi.com.tr/haberler/baskentray-icin-yeni-ihale_114245.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!