Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başkentte Yetki Tartışması

Ankara’da Anakent Belediyesi ile bazı ilçe belediyeleri arasında yolların paylaşımı konusunda yetki tartışması yaşanıyor. Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek, yalnızca 12 metre ve altındaki yolları ilçe belediyelerinin sorumluluğuna veriyor. Gökçek, “Önce kendi işlerini yapsınlar” derken, CHP’li ve MHP’li ilçe belediyeleri daha fazla yetki

Cumhuriyet Ankara
Başkentte Yetki Tartışması

nkara’da Anakent Belediyesi ile bazı ilçe belediyeleri arasında yolların paylaşımı konusunda yetki tartışması yaşanıyor. Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek, yalnızca 12 metre ve altındaki yolları ilçe belediyelerinin sorumluluğuna veriyor. Gökçek, “Önce kendi işlerini yapsınlar” derken, CHP’li ve MHP’li ilçe belediyeleri daha fazla yetki istiyor. AKP’li belediyeler ise “halimizden memnunuz” diyor.

Anakent Belediyesi ile muhalif ilçe belediyeleri arasındaki yetki tartışması sürüyor. Başkentteki 12 metre ve üzeri yollar, kaldırımlar, yol yapımından temizliğe, tabelalardan trafikteki yön uygulamalarına kadar Anakent Belediyesi’nin sorumluluğunda bulunuyor. CHP’li ve MHP’li belediyeler Anakent Belediyesi’nin sorumluluğu altında olan yollarda hizmet üretebilmek için daha fazla yetki isterken, AKP’li belediyeler “verilen yetki yeterli” diyor. Cumhuriyet Ankara’nın 16 Büyükşehir Belediyesi’nde yaptığı araştırmaya göre; Ankara Anakent Belediyesi, ilçe belediyelerine en az yetki veren belediyeler arasında yer alıyor. Anakent Belediyesi, 12 metre ve üstünde genişliğe sahip yolları kendi sorumluluğu altına alırken, diğer büyükşehir belediyelerindeki uygulamalar ise şöyle:

İstanbul’da ana arterler ve caddeler (3030 sayılı Belediye Yasası esas alınmıyor. 5126 sayılı yasa geçerli.), Diyarbakır’da 25 metrenin üzerindeki yollar (cadde, bulvar) İzmir’de 14 metre ve üzeri yollar ve genişliğe bakılmaksızın otobüs ve minibüs giren yollar, Sakarya’da, 12 metrenin üstündeki yollar, Gaziantep’te 20 metre ve üzeri yollar ve 20 metre altındaki otobüs ve minibüs giren yollar, Eskişehir’de 20 metre ve üzeri yollar, Bursa’da 15 metre üzeri ve cadde olan yollar, Mersin’de 15 metre ve üzeri yollar, Kayseri’de 30 metre ve üzeri yollar, Kocaeli’nde 14.5 metre üzerindeki yollar (cadde ve bulvar), Konya’da 10 metre ve üzeri yollar, Samsun’da 15 metre ve üzerindeki yollar (cadde ve bulvar), Adana’da 20 metre ve üzeri yollar, Antalya’da 30 metre ve üzeri yollar anakent belediyelerinin sorumluluğunda bulunuyor. Erzurum’da ise bölünmüş yollara Anakent Belediyesi hizmet veriyor ve metre sınırlaması bulunmuyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/baskentte-yetki-tartismasi_77068.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!