Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘İlçe Belediyelerini Kapatsınlar daha İyi’

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Belediye Yasası’nın 73. maddesinin Meclis komisyonlarında görüşüldüğü haliyle yasalaşması durumunda “çok merkeziyetçi ve hiçbir şekilde denetlenmesi mümkün olmayacak yerel otoritelerin ortaya çıkabileceğini” söyledi. Tanık, düzenlediği basın toplantısında, Belediye Yasası’nın kentsel dönüşüm uygulamalarını

Cumhuriyet Ankara
‘İlçe Belediyelerini Kapatsınlar daha İyi’

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Belediye Yasası’nın 73. maddesinin Meclis komisyonlarında görüşüldüğü haliyle yasalaşması durumunda “çok merkeziyetçi ve hiçbir şekilde denetlenmesi mümkün olmayacak yerel otoritelerin ortaya çıkabileceğini” söyledi. Tanık, düzenlediği basın toplantısında, Belediye Yasası’nın kentsel dönüşüm uygulamalarını düzenleyen 73. maddesinin TBMM’de komisyonlarda görüşüldüğünü anımsattı.

Yasa maddesinde yapılan değişikliği okuyan herkesin değişiklikte Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’in izini rahatlıkla görebileceğini kaydeden Tanık, “Yasa maddesi daima Çankaya Belediyesi ve yargıdan şikâyetçi olan Büyükşehir Belediye Başkanı’nın talepleri ekseninde düzenlenmiştir. Amaç hukuksuz icraatları gerçekleştirebilmek için hukuku arkadan dolanabilmenin koşullarını yaratmaktır” diye konuştu. Yasanın 73. maddesinin kentsel dönüşüm konusunda belediye yönetimleri ile TOKİ’ye olağanüstü yetkiler verdiğini ifade eden Tanık, şunları vurguladı:

“Belediye Kanunu’nun 73. maddesinin Meclis komisyonlarında görüşüldüğü haliyle yasalaşması durumunda çok merkeziyetçi ve hiçbir şekilde denetlenmesi mümkün olmayacak yerel otoriteler ortaya çıkabilir. İlçe belediyeleri ile yargı sistem dışı kalacaktır. Bu iki yapının sistem dışı kalmasının sonucunda kentsel dönüşüm alanı ilan edilen alanlardaki mülkiyete kayıtsız el atma yetkisi veriliyor. Bunun 3 bin belediyede yapılabilir olması 3 bin denetimsiz otoritenin, derebeyinin ortaya çıkmasına yol açacaktır. Hukuk düzeni içinde böyle bir düzenlemenin yapılmasının mümkün olmadığının TBMM tarafından zaten görüleceğini ve gerekli düzenlemelerin yapılacağını umuyorum. 73. madde bu haliyle yasalaşırsa ilçe belediyelerine ihtiyaç kalmayacak, çok kısıtlı olan yetkileri ve sorumlulukları ortadan kaldırılacaktır. Bu takdirde ilçe belediyelerini kapatsınlar daha iyi.”

800 bin kişinin barındığı Çankaya Belediyesi’nin yetki ve sorumluluk alanlarının, 2 bin nüfuslu bir belde belediyesinin yetki ve sorumluluk alanlarının yüzde 20’si düzeyinde olduğuna işaret eden Tanık, “Belediyeciliğin yüzde 80’i ilçe belediyelerinin yetki ve sorumluluk alanı dışında tutulmaktadır” dedi.

‘Anakent ile sorun yaşıyoruz’

Tanık, Çankaya Belediyesi olarak müdahale ettikleri 12 metrenin üstündeki cadde ve sokaklarla ilgili Anaknet Belediyesi ile sorun yaşadıklarını kaydederek, “Sayın Başkan’ın ‘Çankaya Belediyesi iş yapıyor, yapmıyor’ değerlendirmesini erken bir değerlendirme olarak görüyorum. Biz 16’ncı yılımızda değiliz. 16 yıldır kentin merkezini şu veya bu siyasi görüşte insanların çoğunlukta yaşadığı bir alan diye ihmal ediyor olmak esas olarak üzüntü duyulması gereken bir konu. Bunun sorumluluğunun herkesten daha çok yüzde 80 Büyükşehir Belediyesi’nde olduğunu da not ettirmeyi isterim” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilce-belediyelerini-kapatsinlar-daha-iyi_78680.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!