Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Batı Karadeniz'in 'Efes'inde Yeni Bulgular Gün Işığına Çıkarılıyor

Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde sürdürülen kazılarda, 2000 yıllık olduğu değerlendirilen medusa, mask heykelleri ile groteks figürü ve antik tiyatronun sahne bölümünde bir tonoz bulundu.

yapi.com.tr/AA
Batı Karadeniz'in 'Efes'inde Yeni Bulgular Gün Işığına Çıkarılıyor

Batı Karadeniz'in "Efes"i olarak anılan Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti kazı çalışmalarında özellikle tiyatro bölümünde yeni yapı ve bulgulara ulaşıldı.

Bölgenin en eski yerleşim yeri olarak bilinen antik kentteki kazılar, Konuralp Müze Müdürlüğü Başkanlığı ve Düzce Belediyesinin desteğiyle yıl boyunca sürdürülüyor.

Tarihi milattan önce 3. yüzyıla dayanan antik tiyatro, surlar, su kemerleri ve Roma Köprüsü gibi yapıların da yer aldığı bölgede, yeni yapı ve bulgular gün ışığına çıkıyor.

Tiyatro bölümündeki kazılarda 2000 yıllık olduğu değerlendirilen medusa, mask heykelleri ile groteks figürü ve Antik Tiyatro'nun sahne bölümünde yeni bir tonoz bulundu.

"Türkiye'nin en hızlı devam eden kazı sahası"
Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, bölgede tarihin gün yüzüne çıkmasının kendileri gibi arkeologları da heyecanlandırdığını söyledi.

Kazıların 12 aya çıkmasında büyük gayret gösterdiklerini, iş makinesi, ekipman ve işçi desteğiyle bölgede kazı ve kaldırma çalışması yapıldığını belirten Özlü, "Son 1,5 yıldır kazılara büyük önem verdik. 60 işçi ve 10 arkeolog ile çalışıyoruz. Türkiye'nin en hızlı devam eden kazı sahası Konuralp Antik Tiyatro alanıdır. Yaptığımız kazılarda yeni bulgular ve eserler çıkmaya başladı. Bu kazıları biz çok önemsiyoruz çünkü bölgenin tarihi var burada. Milattan önce 3. yüzyıldan itibaren başlayan bir tarih gün yüzüne çıkıyor." diye konuştu.