Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Batı Virginia Sanat Müzesi

Randall Stout'un Batı Virginia Sanat Müzesi'nin inşasına 2005 sonbaharında başlanacak. Müzenin 2007 sonbaharında tamamlanması bekleniyor.

Arcspace
Batı Virginia Sanat Müzesi

br/>
Çelik, patinalanmış çinko ve yüksek performanslı camdan oluşan akışkan katmanlı formların dramatik kompozisyonu ile yapı şehri çevreleyen ve şehrin ruhunu şekillendiren dağlara heykelsi bir övgüde bulunuyor.

Batı Virginia Sanat Müzesi gelecekteki evi Roanoke'nin tasarımının örtüsünü kaldırıyor. Roanoke Amerika'nın Blue Ridge dağlık bölgesinin en tarihi şehirlerinden biri.

Roanoke şehir merkezinin kalbinde konumlanmış olan yeni Sanat Müzesi binası şehrin endüstriyel imalat yapan bir kasabadan bir teknoloji merkezine doğru olan evrimine dair bir analog sunuyor.
Binanın biçimi ve kullanılan malzemeler hem arsayı çevreleyen Shenandoah Vadisi peyzajının dramatik özelliklerini hem de erken 20. yüzyılın tren yolu patlamasının Roanoke'ye yeni Güney'in ana şehirsel merkezlerinden biri olarak oluşurken barındırdığı bina kültürünü uyandırıyor.

Sinüzoidal paslanmaz çelik çatı formlarının son katı gökteki zengin renk paletini ve mevsimsel peyzajı yansıtıyor. Dağdaki akarsulardan esinlenerek bazıları saydam bazıları iç mekanda gün ışığını süzmek ve modüle etmek için buzlanmış yarı geçirgen cam yüzeyler binanın kütlesinden çıkarak kamusal alanlarda ve galerilerde aydınlatmayı yumuşak bir şekilde dağıtarak gölgelikler oluşturuyor. Paslanmaz çelik çatıyı desteklemek üzere yükseldiğinde katmanlaşmış, açılı, shingle ve patinelenmiş çinko ile kaplı dış duvarların oluşturduğu desen cepheye topraklanmış ve eskitilmiş bir özellik getiriyor.

Kamusal alanlarda "Hokie" taşı (Apalaş Dağlarından dolomit kireçtaşı - batı Virginia'nın yerel taşı, taş ocakları Blacksburg'da) kullanılacak. Taşın üzerindeki ton ve doku farkları çevrede bulunan ünlü mağaralar tepeler ve dere yataklarının alanda oluşturduğu çizgileri, çatlakları ve aşınmış yüzeyleri anımsatmaktadır.

Randall Stout'un tasarımı mevcut Sanat Müzesi olanaklarının alanını Meydanın Merkezinde dört katına çıkarıyor. Oldukça genişletilmiş esnek sergi mekanının dışında tasarım geniş bir çok amaçlı oditoryumu da takdim ediyor. Bunun içinde bir Sanat Serüveni geliştirilmiş (Sanat Müzesi'nin interaktif galerisi ve çocuklar için sanat merkezi), bir kütüphane ve çalışma merkezi, bir sanat stüdyosu, bir kitap ve hediyelik eşya dükkanı, bir café ve teraslar, çalışanlar için ofisler, sanat depoları ve hazırlık alanları yer alıyor.

Yapı tüm Virginia bölgesine hizmet edebilecek şekilde ileri teknolojiye sahip olacak. Ayrıca modüle edilmiş gün ışığıyla ışıklandırma elemanları, pasif güneş enerjisi sistemleri, termal koruyucu mahfaza ve diğer ekolojik akıllı mekanizmaların yanında bilgisayara dayalı bina işletme sistemleri gibi belirgin sürdürülebilir tasarım elemanlarını kullanıyor.

Temel atma şu an için 2005 sonbaharına, resmi açılış ise 2007 sonbaharına tarihlenmiş durumda.

Müşteri: Batı Virginia Sanat Müzesi
Mimar: Randall Stout Architects Inc.
Randall Stout, Randall Stout Architects Inc. başkanı, 2001-2002'de gerçekleşen ulusal bir yarışmada Sanat Müzesi komisyonuna seçilmiştir. Sanat Müzesi mimarın ilk büyük serbest duran müzesi olacaktır.

Çev: Bilge Ar

http://www.yapi.com.tr/haberler/bati-virginia-sanat-muzesi_30654.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!