Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Batık Bankacı Ali Balkaner TMSF'yi Müteahhit Yapacak

El konulan YurtBank'ın eski sahibi Ali Balkaner'den, 550 milyon dolarlık borcu bir türlü tahsil edemeyen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) çözümü 'müteahhitlikte' aramaya karar verdi.

Radikal Gazetesil konulan YurtBank'ın eski sahibi Ali Balkaner'den, 550 milyon dolarlık borcu bir türlü tahsil edemeyen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) çözümü 'müteahhitlikte' aramaya karar verdi. Fon, büyük inşaat şirketlerine çağrı yapıp arsa üzerinde TOKİ'nin 'hasılat paylaşımı' modeline benzer bir yöntemle konut ve ticaret merkezi projesini hayata geçirmeyi planlıyor.

Balkaner'le imzaladığı 'borç tasfiye protokolü'nün işlemez hale gelmesi TMSF'yi harekete geçirdi. TMSF yaklaşık 550 milyon dolarlık borcunun vadesi gelen kısmını ödemeyen Ali Balkaner ile imzalanan protokolü bozmaya hazırlanıyor. Adının açıklanmasını istemeyen bir TMSF üst düzey yetkilisi konuya ilişkin şunları söyledi: "Ali Balkaner hapiste olduğu için protokol işlemez hale geldi. Önce ödemesi gereken bir 10 milyon dolar vardı. O ödenmedi, ardından beşer milyon dolarlık iki taksidin vadesi geldi ve geçti, yine ödeme olmadı. Bunun üzerine biz de alacağımızı tahsil etmek için harekete geçmeye karar verdik. Onun yapmayı düşündüğü projeleri kendimiz değerlendireceğiz."

Kontrol fonda olacak
TMSF'nin yapacağı tahsilat operasyonunda en büyük gelirin Balkaner'in TMSF'nin elinde bulunan Ataşehir'deki çok büyük arsasından sağlanacağı öğrenildi. TMSF bu arsayla ilgili olarak yeni bir yöntem uygulayacak. Büyük inşaat şirketlerine çağrı yapılıp arsa üzerinde TOKİ'nin

TMSF bu arsayla ilgili olarak yeni bir yöntem uygulayacak. Büyük inşaat şirketlerine çağrı yapılıp arsa üzerinde TOKİ'nin uyguladığı 'hasılat paylaşımı' modeline benzer modelle büyük bir konut ve ticaret merkezi projesi hayata geçirilecek. Ancak bu modelde kontrol fonun elinde olacak. Bunun nedeni ise Balkaner'e TMSF'nin bilgisi dışında bir kaynak aktarılması olasılığını ortadan kaldırmak. Bu projeyle birlikte Balkaner'e ait olan Bakırköy Veliefendi Hipodromu'nun yanındaki çok değerli eski Derby Lastik Fabrikası arazisinde de aynı model uygulanacak. Ayrıca, TMSF'nin Marmaris'te satışa çıkardığı Balkaner'e ait turistik tesis yapmaya elverişli araziye de çok sayıda talep olduğu öğrenildi.

Bu arada, Ali Balkaner'in yüzde 50 hissesine sahip olduğu Bostancı'daki iş merkezinin satışına yönelik çalışmalar da sürüyor. İş merkezinin yapımında Yurtbank'ın kaynaklarının kullanıldığının belirlendiğini söyleyen TMSF yetkilisi şunları kaydetti: "Arsa çelik mutfak eşyaları üreten bir grubunmuş. Balkaner yüzde 50 hisseyle müteahhit olarak işe başlamış. Ancak, taahühtlerini zamanında yerine getirmediği için arsa sahibi iş merkezinin tümünü almış. Fakat, biz inşaatta Yurtbank'ın kaynaklarının kullanıldığını tespit ettik ve söz konusu arsa sahibini iş merkezinin yarısını TMSF'ye devretmeye ikna ettik. Şimdi bu hissemizi satacağız."

Lapis'le TYT Bank borcu için görüşme
Sahibi olduğu TYT Bank'ın 1994'teki satışı sonrası TMSF'ye 59 trilyon TL borcu kalan Lapis Holding, parayı ödemeye karar verdi. TMSF yetkilileriyle tasfiye protokolü için görüşmeye başlayan Lapis Holding'in patronu Apel Çelik'in bankalara borçların tümünü kendisinin ödediğinden, diğer ortakların ortada bulunmadığından yakındığı belirtiliyor. Çelik'in TMSF yetkililerinin alacaklarını tahsil etmek için gittikleri Lapis Holding merkezindeki mücevher ve değerli halıların kaçırılması konusunda, "Bunlar bizim sermayemiz. Onlar giderse biz iş yapamayız ve borç ödeyemeyiz. Zaten bir kısmı da emanetti" dediği öğrenildi. Halı ve mücevherler daha sonra Lapis Holding'in Antalya'daki mağazasında ele geçirilmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/batik-bankaci-ali-balkaner-tmsfyi-muteahhit-yapacak_49820.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!