Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Batmanlılar ‘Malabadi Köprüsü’nü İstiyor

Kültür İl Müdürlüğü’nce, Malabadi Köprüsü’nün Batman’a verilmesi için Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu’na başvuruldu. Batman Kült

NTV-MSNBC
1


b>Kültür İl Müdürlüğü’nce, Malabadi Köprüsü’nün Batman’a verilmesi için Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu’na başvuruldu.

Batman Kültür Müdürlüğü’nce, Diyarbakır üzerine kayıtlı bulunan “Malabadi Köprüsü”nün Batman’a verilmesi için Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu’na başvuruldu.
İl Kültür Müdürlüğü yetkilileri, Batman-Diyarbakır il sınırlarını ayıran Batman Çayı üzerindeki Malabadi Köprüsü’nün adının, tarihi kaynaklarda Batman olduğunu belirttiler.
Köprünün Diyarbakır üzerinde kayıtlı bulunan tarihi eserler içinde yer aldığını, ancak tarihi kaynaklarda adı Batman olarak geçen köprünün Batman’a verilmesi gerektiğini savunan yetkililer, hem adının değiştirilmesi hem de Batman’ın tarihi envanterleri arasında yer alması için Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu’na başvurduklarını bildirdiler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/batmanlilar-malabadi-koprusunu-istiyor_5089.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bazı İnsanların işi yok. Kendilerine iş yaratmaya çalışıyor. 30 yıl geçmişi olmayan bir yere 900 yıllık bir köprüyü bağlamaya çalışmak gibi. Malabadi günümüzdeki adıyla Batman Çayı Diaybakır ile Batman arasında tam sınır çizmiyor ki. Diyarbakır-Silvan'a bağlı Kumgölü, Çiftliçevre ve Kızlar Köyü Nehrin Batman tarafında ve bu üç köy de Silvan'a bağlı. Batman-Diyarbakır sınırı ise Diyarbakır-Batman-Bitlis üçyolundan hemen sonra. Önce coğrafya bilgisi dersi alalım sonra konuşalım. Atma tutma ile bir şey olmaz. Yalova ili zamanında İstanbul'a bağlı idi. Burayı Bursa'ya daha yakındır diye Bursa'ya bağlayalım diyen biri çıkmamıştı.Lütfen ne konuştuğumuzu bilelim.Selamlar YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!