Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bayer'den Ekolojik Ticari Binalar Yoluyla İklim Koruma

Bayer MaterialScience “Ekolojik Ticari Bina ”(EcoCommercial Building) girişimini başlatıyor. Sıfır emisyon özellikli ilk Ekolojik Ticari Bina, 2008 yılında Hindistan'da hayata geçirilecek.

yapi.com.tr
Bayer'den Ekolojik Ticari Binalar Yoluyla İklim Koruma

ayer’in tüm dünyada başlattığı “İklim Koruma Programı” kapsamındaki projelerden biri de inşaat sektörüne yönelik. Bayer ilk Ekolojik Ticari Bina’yı 2008 yılında Hindistan’da hayata geçirecek. Ekolojik Ticari Bina, sıfır emisyon özelliğiyle tüm dünyaya adapte edilebilir olacak; yüksek kaliteli Bayer izolasyon malzemeleri ve kendi kaynaklarıyla yenilenebilir enerji üretebilme özelliği sayesinde, enerji ihtiyacının tamamını kendisi karşılayabilecek.

İklimlerin binalara adapte olmasındansa, binaların iklimlere adapte edilmesi, Bayer MaterialScience Ekolojik Ticari Bina projesinin özünü oluşturuyor. Projenin temeli en iyi malzemelerin, sistem ve teknolojilerin bir araya getirilerek bulunduğu iklim koşullarına uygun binaların inşa edilmesi prensibine dayanıyor.

Bayer, dünya genelinde başlattığı entegre “İklim Koruma Programı” ile, üretim tesislerinin karbondioksit emisyonlarını azaltmanın yanı sıra iklim korumayı artırmak ve iklim değişikliğine karşı çözümler geliştirmeyi amaçlıyor. Binalardaki enerji tüketiminin tüm dünyadaki sera gazı salınımlarının yüzde 20’sini oluşturduğu gerçeğinden yola çıkan Bayer, “İklim Koruma Programı” kapsamında bugüne kadar ihmal edilmiş bir alan olan ekolojik mimari alanına yönelik yeni bir girişim başlattı. Bayer MaterialScience bu amaçla müşterileri arasında yer alan şirketleri, inşaat şirketleri, mimarlar, tasarımcılar, mühendisler, teknoloji ortakları, ve üniversiteleri, araştırma enstitülerini, ulusal yasama organlarını dernekleri bu inisiyatife destek vermeye çağırıyor.

İlk Ekolojik Ticari Bina Projesi Hindistan’da


Bayer, Ekolojik Ticari Bina projesini ilk kez kendi binalarından biri ile lanse edecek. Hindistan’da, Yeni Delhi yakınlarındaki Noida’da Bayer tarafından yaptırılan Bayer Material Science İnovasyon Merkezi, Ekolojik Ticari Bina girişimi çerçevesinde uygulamaya konan ilk projedir. Proje yaklaşık 50 çalışan için 1,200 m2 kullanılır alana sahip bir ofis binası ve yanında 1,000 m2 üzerine inşa edilmiş, tavanları 6 metre yüksekliğinde olan bir sergi salonundan oluşmaktadır. İlk planlama aşaması 2007 sonunda tamamlanacaktır. Programa göre Mart 2008’de temel atma töreni yapılacak ve bina 2009 ortalarında tamamlanacaktır.

Bina cephelerinin cam giydirilmesi ve özel havalandırma sistemleri gibi diğer unsurların entegrasyonu ile bina son derece sıcak ve rutubetli olan iklim koşullarına uygun hale getirilecek. Sıfır salınımlı “Ekolojik Ticari Bina” Hindistan’daki ortalama binalara kıyasla yüzde 70 daha az elektrik tüketecek.

Bayer Technology Services ile Banz&Riecks mimarlık firması ve enerji uzmanları Solares Bauen GmbH gibi tanınmış uzmanlarla işbirliği içinde geliştirilen binanın esas tasarımında hem yerel iklim koşulları, hem de inşaat bölgesindeki teknik altyapı gözönünde tutulmuştur. Örneğin, sergi binasının damına 600 m2’lik güneş enerjisi modülü takılması ve bu şekilde hem ofis binasının, hem de sergi salonunun dışarıdan enerji almadan işletilmesi planlamaktadır. Hindistan’daki Ekolojik Ticari Bina, ECB girişimi çerçevesinde geliştirilecek sıfır-emisyon salımlı binalarda çığır açacak ilk örnektir. “Ekolojik Ticari Bina” kavramı dünyanın farklı iklim bölgelerine de uyarlanabilecek ve iklim koşullarına paralel olarak sıcaklık bina dışında tutulabileceği gibi soğuk bölgelerde sıcaklık bina içinde tutulabilecek

Ancak, tüm bu konsept yalnızca ekolojik açıdan değil, aynı zamanda ekonomik açıdan da caziptir. Uzmanlar projede uygulamaya konacak iklim korumaya yönelik önlemlerin en çok on yıl içinde kendi maliyetlerini çıkarmasını öngörmektedirler.

Bayer MaterialScience Hakkında:


Bayer MaterialScience 2006 yılında 10.2 milyar Euro (devam eden faaliyetler) tutarındaki satışlarıyla dünyanın en büyük polimer şirketlerinden biridir. Ticari faaliyetleri yüksek teknolojiye dayalı polimer malzeme üretimine ve günlük yaşamın pek çok alanında kullanılan ürünler için yenilikçi çözümler geliştirmeye dayanmaktadır. Hizmet sunulan başlıca segmentler otomotiv, elektrik ve elektronik, inşaat, spor ve eğlence sektörleridir. 2006 sonu itibarıyla Bayer MaterialScience’ın 30 üretim tesisi ve dünya genelinde yaklaşık 14,900 çalışanı bulunmaktadır. Bayer MaterialScience, Bayer Group’a bağlı bir şirkettir.ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/bayerden-ekolojik-ticari-binalar-yoluyla-iklim-koruma_57987.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!