Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bayındırlık Bakanlığı, Dünyaya “Deprem Fonu” Kurulmasını Önerecek

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, "Dünya Deprem Fonu" oluşturulması için proje geliştirdi. Proje, depremden zarar görenlere maddi yardımda bul

Zamanb>Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, "Dünya Deprem Fonu" oluşturulması için proje geliştirdi.

Proje, depremden zarar görenlere maddi yardımda bulunmak yerine, deprem riskini azaltmayı ve zararların en aza indirilmesini kapsıyor. Bu çerçevede öncelikle ülkelerin risk haritasının çıkartılarak, depreme karşı uluslararası bir strateji oluşturulması öngörülüyor. Bakanlık, konunun uluslararası boyutu olması sebebiyle planı Dışişleri Bakanlığı ile birlikte yürütüyor.

Bakanlık "Deprem Fonu" planını, Birleşmiş Milletler (BM) önderliğinde 29-30 Ocak tarihlerinde Japonya'nın Kobe şehrinde düzenlenecek "Felaketlerin Azaltılması Dünya Konferansı"nda katılımcı ülkelerin görüşüne sunacak. Hemen ardından da bu yılın ilk yarısında "Deprem Fonu" hayata geçirilecek. Belirlenen ulusal takvime göre, 2005'in ilk altı ayında mevcut tehlike haritaları yenilenecek. Halkın bilinçlenmesi için kampanyalar başlatılacak. Ülke yapı stokunun envanteri çıkartılarak tehlike sıralaması hayata geçirilecek. İlk sekiz ay sonunda altyapılar ve mühendislik yapıları için afet yönetmeliği çıkartılarak 1 yıl içinde "fay veri tabanı" bilgileriyle birlikte deprem analizi yapılması sağlanacak. Olası bir afetin yaşanması halinde fonda biriken parayla uluslararası dayanışmaya gidilecek.

Diğer yandan, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Türkiye'nin son 100 yıl içindeki doğal afet haritasıyla muhtemel deprem senaryoları üzerine de bir rapor hazırladı. Rapora göre, ülkemizde son yüzyılda 182 hasarlı deprem yaşandı. 495 bin konut yıkılırken, 99 bin 389 kişi de hayatını kaybetti. Verilere göre ülkemizde her 8 ayda bir ölümlü deprem yaşanıyor. Muhtemel deprem senaryosuna göre, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaşayan 114 bin kişi, 7 ila 7,4 şiddetindeki bir depremde hayatını kaybedecek. Yaralı sayısı da 324 bini bulacak. Bakanlığa bağlı Afet İşleri Genel Müdürlüğü Deprem Araştırması Dairesi'nin hazırladığı 55 sayfalık çalışmada, son 100 yılda doğal afetler nedeniyle yıkılan konut sayıları ve oranları gösterildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bayindirlik-bakanligi-dunyaya-deprem-fonu-kurulmasini-onerecek_22077.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!