Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bayındırlık Bakanlığı'nın Adı Değişiyor

Bayındırlık ve İskan Bakanlığının yeni bir isim altında yeniden yapılandırılması öngörülüyor. Bakanlığın yeni adı için bir kaç olasılık üzerinde duruluyor, bunlar içinde ''Bayındırlık ve Şehircilik Bakanlığı'' öne çıkıyor. Afet İşleri Genel Müdürlüğünün, 17 Aralık 2009 tarihinde faaliyete geçen Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına

Gazete Haber Türk
1 Bayındırlık Bakanlığı'nın Adı Değişiyor

Bayındırlık ve İskan Bakanlığının yeni bir isim altında yeniden yapılandırılması öngörülüyor. Bakanlığın yeni adı için bir kaç olasılık üzerinde duruluyor, bunlar içinde ''Bayındırlık ve Şehircilik Bakanlığı'' öne çıkıyor. Afet İşleri Genel Müdürlüğünün, 17 Aralık 2009 tarihinde faaliyete geçen Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına devriyle birlikte Bakanlık afet alanında müdahaleden çekilerek, yapı stokunun iyileştirilmesine yoğunlaşacak.

Bakanlık, farklı bakanlıklarda bulunan üst ölçek planlama yetkisini de bünyesinde toplayarak, kentleşme alanında planlama, projelendirme, yapım süreçlerini denetim altına almayı ve vizyon oluşturmayı hedefliyor. Bakanlığın yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasa çalışmasının 2010 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanıyor.

A.A muhabirinin sorularını yanıtlayan Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, teşkilat kanunuyla ilgili taslak metin üzerindeki çalışmanın son aşamaya geldiğini belirterek, yakında Başbakanlığa sunulacağını söyledi. Demir, Bakanlığın yeni ismine ilişkin, ''Bayındırlık ve Şehircilik isminde muhtemelen olacak. Diğer isimler üzerinde birazcık daha çalışmamız lazım, Başbakanlık ve Bakanlar Kurulunun onayını gerektiren şeyler bunlar, açıklamak çok doğru değil'' şeklinde konuştu.

Bakan Demir, Afet İşleri Genel Müdürlüğünün de ayrılmasıyla birlikte Bakanlığın içinin boşaltıldığı gibi görüşlerin dile getirildiğini kaydederek, bunların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Demir, ''Aslında bir nevi değişen şartlara göre, Türkiye'nin geldiği nokta itibariyle Bakanlık olması gerektiği yere doğru kendisini yapılandırmak durumunda, bizim çalışmalarımız da bu yönde'' dedi. Bakanlığın düzenleyici, denetleyici, planlayıcı bir noktaya gelmesi gerektiğini ifade eden Demir, ''Ana hedef; mühendislik ve mimarlık uygulamalarında planlamadan başlayarak, projelendirme, yapım aşamaları... Ancak yapımın bizzat kendisi değil, denetlenmesi, yönetilmesi, kullanımı ve yapıların oluşturduğu kırsal ve kentsel yerleşimleri bir strateji dahilinde yöneten kurum olmak'' diye konuştu.

''Üst ölçekli planlarla ilgili yetki bakanlıkta toplanmalı''

Bakan Demir, afet konusunda da Bakanlık olarak müdahale alanından çekildiklerini, ancak afete dayanıksız yapı stokunun iyileştirilmesi konusunda görevlerinin devam ettiğini söyledi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının bir koordinasyon birimi olarak hizmet vereceğini ve sorunların çözümü için Kuruldaki 10 ilgili bakana görev dağılımı yapılacağını anlatan Demir, ''Bunu sağlıklı işletebilirsek, netice itibariyle bizim kırsal ve kentsel alanda afete karşı dayanıklı olmayan yapı stoklarımızın iyileştirilmesi, doğal olarak Bakanlığımızın ukdesinde olmak durumunda'' dedi.

Demir, konuya ilişkin Kentsel Dönüşüm Yasa Taslağı üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, ''taslağı yakında Bakanlar Kuruluna sunacaklarını'' belirtti. ''Tasarının 2010 yılının ilk ayları içinde yasalaşmasını öngördüklerini'' kaydeden Demir, yasanın ana konusunu ''afete, özellikle depreme dayanıksız yapı stoklarının dönüştürülmesinin'' oluşturduğunu, yıpranmış, köhnemiş kent dokularının da kapsam içinde yer aldığını ifade etti.

Demir, ''Bununla da bağlantılı, özellikle üst ölçek planların yapımı veya onaylanması, tüm yetkilerin bu bakanlıkta toplanması gerektiği konusunda herkes hemfikir'' dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/bayindirlik-bakanliginin-adi-degisiyor_75368.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bayındırlık ve İmar Bakanlığı da olabilirdi. İmar eski anlamı ile şehircilik demekti. Şu anda Türkiyemizde metropollerin çoğalması, şehirlerin daha çok yerleşilen alanlar olması nedeni ile yeni isim uygundur. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!