Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bayındırlık Bakanlığı'nın bütçesinde kısıntı

Gelecek yıl Hazine dışındaki genel bütçeli kuruluşların harcamalarında yüzde 40'lık bir artış öngörülüyor Yüksek Planlama Kurulu'nun gelecek yılın pr

Dünya Gazetesielecek yıl Hazine dışındaki genel bütçeli kuruluşların harcamalarında yüzde 40'lık bir artış öngörülüyor
Yüksek Planlama Kurulu'nun gelecek yılın programıyla bütçesinin hazırlanmasına yönelik "makro çerçeve kararı" kapsamında, konsolide bütçe kapsamındaki kuruluşların harcamaları için teklif edebilecekleri ödenek miktarının üst sınırı da belirlendi. Bu yılın haziran sonu itibariyle, genel bütçe kapsamındaki kuruluşların yıllık ödenekleri ve belirlenen üst sınır dikkate alındığında, iki bakanlığın bütçesinde önemli ölçüde kısıntı yapılacağı ortaya çıkıyor. Gelecek yılın bütçesinde bu yıla göre en fazla ödenek artışı ise Maliye Bakanlığı'nda olacak.

Harcamalarda yüzde 40'lık artış

Gelecek yılın harcamaları için teklif edilebilecek ödenek miktarları belirlenirken, Hazine Müsteşarlığı'nın faiz ödemeleriyle risk hesabı ödeneği hariç tutuldu. Hazine dışındaki genel bütçeli kuruluşların gelecek yıl için teklif edebilecekleri en fazla ödenek miktarının toplamı 58.3 katrilyon lira olarak belirlendi. Sözkonusu kuruluşların bu yılki ödenekleri toplamı ise halen 39.8 katrilyon lira düzeyinde. Bu kuruluşların belirlenen üst sınır kadar teklif götürmeleri ve bunun tamamının kabul edilmesi durumunda, gelecek yılki ödenekleri bu yıla göre yüzde 46.7 oranında artmış olacak.

Gelecek yıl için belirlenen üst sınır kadar ödenek tahsis edildiği takdirde, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Enerji Bakanlığı'nın bütçesi bu yıla göre önemli ölçüde azalacak. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın gelecek yıl için teklif edebileceği ödeneğin üst sınırı 340.3 trilyon lira, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın da 71.1 trilyon lira olarak belirlendi. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın bu yılki ödeneği 634.6, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın ise 151.6 trilyon lira. Buna göre, belirlenen üst sınır kadar tahsis edilse bile, Bayındırlık Bakanlığı'nın gelecek yılki ödeneği bu yıla göre yüzde 46.4, Enerji Bakanlığı'nın da yüzde 26.6 oranında azalmış olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bayindirlik-bakanliginin-butcesinde-kisinti_1177.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!