Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bayraklı’da Yeni Bir Kent Doğuyor

İzmir’in yeni ilçesi Bayraklı’da Altınyol ile 75’inci Yıl Konutları arasında kent yenileme çalışmaları başlıyor. 1200 konutun bulunduğu alanda yeni bir şehir oluşturulacak.

Milliyet Gazetesi
1 Bayraklı’da Yeni Bir Kent Doğuyor

Bayraklı Belediyesi İzmir’deki en büyük kent yenileme projelerinden birini başlatıyor. Fuat Edip Baksı Mahallesi’nde 40 hektarlık alanda binlerce konut bu kapsamda yıkılarak çok katlı yapılara dönüşecek.

Pilot bölgeler seçildi

İlk olarak Bayraklı’da bir pilot bölge seçildiğini vurgulayan Belediye Başkanı Hasan Karabağ şöyle konuştu:

“Altınyol ile 75’inci yıl konutları arasındaki Fuat Edip Baksı Mahallesi’ni seçtik. Hedeflediğimiz alan 40 hektarın üzerinde. İller Bankası’na zemin etüdlerini de yaptırdık. Öncelikle 1200 konutluk 4900 insanın yaşadığı bölgeyle işe başlıyoruz. Biz insanlara dedik ki, ‘sizin eski binanınızı kaldıracağız. 150 bin liralık evinizin yerine 350 bin liralık ki daire vereceğiz. ‘Hedef seçtiğimiz bölge manzaralı bir bölge olduğu için rantı da var. Dışarıdan sermaye girişi de olacak. Bu iş olmazsa, yani kent yenileme yapılmazsa İzmir adam olmaz. Bunu herkes kabul ediyor.”

Projeye iki yıl içinde başlayacaklarını vurgulayan Karabağ şunları söyledi:

İki yıl içinde başlayacak

“Biz belirli bir noktaya kadar getirdikden sonra uzman bir firmaya devredeceğiz. İçinde şehir plancısı, mimarı, psikoloğu olan bir firmaya vereceğiz. Herkesin evindeki ağaca kadar değer tespiti yapılacak. 11 hektarlık alandaki 1200 konutun yerine iki katı kadar konut üretebiliyoruz.”   

Bölgenin Büyükşehir Beledyie Mecilisi’de kabul edilen 1/25000’lik planlarda da “kentsel dönüşüm alanı” olarak belirlendiğini hatırlatan Karabağ,  “Biz de en geç iki yıl içinde çalışmalara başlayacağız. Kenti yeniden revize edeceğiz. Gecekondular, modern binalara dönüşecek.  Çok geniş yeşil alanlar oluşacak” dedi.

Anket yapıldı

Üniversiteye halkın belediyeden beklentilerini belirlemek için bir anket yaptırdıklarını ifade eden Karabağ, “Halkın  birinci sırada iş, ikinci sırada kentsel dönüşüm istediği ortaya çıktı. Gecekondu bölgelerinde artık  dördüncü ve beşinci kuşak insanlar var. Köyden gelmiş insanlar değil, gecekonduda doğup, büyümüş insanlar. Bu insanlar kentli olmayı istiyor. Bunların artık gecekonduların kaldırılması konusunda bir muhalefeti yok” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bayraklida-yeni-bir-kent-doguyor_76205.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • çok geniş yeşil alanları umarım peyzaj mimarlarına danışarak oluştururlar.. gecekonduların daha modern yapılara dönüştürülmesi güzel olsa da çok yüksek binalarda daha fazla insan sıkıştırmaya çalışıp doğayı bozmazlar umarım.. yeniden yapılandırılacak bu alanlarda sürdürülebilir bi uygulama yapılmasına dikkat edilmelidir.. izmirin çoğu yerinde olduğu gibi dar sokaklar bitişik binalar olmamalı diye düşünüyorum.. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!