Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bazı Borularda TSE Standartları Uygulanacak

Bakır alaşımlı borular ile gaz yakıtların taşınmasında kullanılan borularda Türk Standardları Enstitüsünün (TSE) standartları uygulanacak.

yapi.com.tr / AA
Bazı Borularda TSE Standartları Uygulanacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın, Bakır ve Bakır Alaşımları-Dikişsiz Yuvarlak Borular-Genel Amaçlar İçin İle İlgili Tebliği (TS EN 12449) ile Plastik Boru Sistemleri-Gaz Yakıtların Taşınmasında Kullanılan-Polietilen (Pe)-Bölüm 2: Borular İle İlgili Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Mecburi Standard Tebliği ile Bakanlıkça mecburi uygulamaya konulan TS EN 12449 "Bakır ve Bakır Alaşımları-Dikişsiz Yuvarlak Borular-Genel Amaçlar İçin" standardı mecburi uygulamadan kaldırılarak, bu standard yerine TSE tarafından revizyonu hazırlanan TS EN 12449 "Bakır ve Bakır Alaşımları-Dikişsiz Yuvarlak Borular-Genel Amaçlar İçin" standardı imalat ve satış safhalarında zorunlu olarak uygulanacak.

Dış çapları 3 milimetreden 450 milimetreye (450 mm dahil) ve et kalınlıkları 0,3 milimetreden 20 milimetreye kadar (20 mm dahil) olan genel amaçlara uygun dikişsiz, yuvarlak çekilmiş, bakır ve bakır alaşımı borularda; kimyasal bileşim, özellik gereksinmeleri, boyut ve şekil toleranslarını kapsayan TS EN 12449 Standardı kapsamına giren ürünleri üreten ve satanlar bu Tebliğ hükümlerine uymak zorunda olacak.

Tebliğde, numune alma işlemleri ve bu standarda uygunluğun doğrulanması için deney metotlarının da ayrıca belirtildiği kaydedilirken, dış çapı 80 milimetreden küçük ve/veya et kalınlığı 2 milimetreden büyük özel alaşımlı boruların genellikle TS EN 12168'de belirtilen kolay işlenme amaçlı alaşımlar olduğu ifade edildi.

Gaz yakıtların taşınmasında kullanılan borular

Mecburi Standard Tebliği ile Bakanlıkça mecburi uygulamaya konulan TS EN 1555-2 "Plastik Boru Sistemleri-Gaz Yakıtların Taşınmasında Kullanılan-Polietilenden (PE)-Bölüm 2: Borular" standardı mecburi uygulamadan kaldırılarak, bu standard yerine TSE tarafından revizyonu hazırlanan TS EN 1555-2 "Plastik Boru Sistemleri-Gaz Yakıtların Taşınmasında Kullanılan-Polietilenden (PE)-Bölüm 2: Borular" standardı imalat ve satış safhalarında zorunlu olarak uygulanacak.

Boru sistemiyle ilgili belirli özelliklerin, ilgili ulusal mevzuat ve kurulum yöntemleri dikkate alınarak, bu standartta belirtilenlerden uygun hususların seçimi, imalatçının veya siparişi verenin sorumluluğunda olacak.

Söz konusu 2 Tebliğ de yayımı tarihinden 3 ay sonra yürürlüğe girecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bazi-borularda-tse-standartlari-uygulanacak_114444.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!