Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

ORMA'dan Zararlı Salınımı Minimum Olan Sunta

Isparta'daki Orman Mahsulleri İntegre Şirketi (ORMA), ahşaptaki formaldehit salınımını en aza indirerek, 'E0 Formaldehit Emisyon Belgesi' almaya hak kazanan Türkiye'deki ilk şirket oldu.

yapi.com.tr / AA
ORMA'dan Zararlı Salınımı Minimum Olan Sunta

ORMA Yönetim Kurulu Üyesi Neslihan Demirel ve TSE Başkanı Hulusi Şentürk (Murat Yolcu / AA)

ORMA'da düzenlenen belge teslim töreninde konuşan Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, E0 Formaldehit Emisyon Belgesi vermek için Türkiye'de ilk kez Isparta'ya geldiklerini söyledi. Mobilya üretiminde kullanılan ahşap ürünlerinde formaldehit salınım düzeylerine göre E1 ve E2 belgeleri verildiğini anlatan Şentürk, bu belgelerle salınımı, mümkün olan en alt seviyeye çekmenin amaçlandığını kaydetti.

E2'nin orta kademe, E1'in ise daha da az formaldehit salınım düzeyini ifade ettiğine değinen Şentürk, şöyle konuştu:

"E0 ise mümkün olan en düşük seviyeye bu salınım maddesinin çekildiğini ifade etmek için düzenlenmiştir. Türkiye'de ilk defa E0 belgesini bir kuruluşumuza takdim ediyoruz. Diğer kuruluşlara örnek olmasını temenni ediyoruz. Çünkü evimizde, iş yerimizde sürekli kullandığımız için bu ürünlerin insan sağlığını tehdit eden her türlü salınımdan uzak olması gerekiyor. Türk ürünlerinin kalitesinin uluslararası anlamda tescilinin sağlanması açısından da bu durum büyük önem taşıyor. Türkiye için erken sayılabilecek bir belgelendirmeyi devreye soktukları için arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Türk sanayicisinin rekabet gücünü artırmak ve toplumun sağlığını korumak için bu tür açılımlara ihtiyaç var. Yeni açılımlarla kalite yolculuğumuz devam edecektir".


"Standart kavramı Türkiye'de yanlış anlaşılıyor"

Standart kavramının Türkiye'de yanlış anlaşıldığına işaret eden Şentürk, farklı kaliteyi yakalamış firmaların aynı standart belgesini aldığının altını çizdi. "Niye Türk markasına sahip olamıyoruz?" diye soran Şentürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çünkü marka değerini kazanabilecek standart üstü seviyelere ulaşmada cazip bir nokta yok. Devlet ihale açıyor, belge şartı koşuyor, firmalar satın almada belge şartı koşuyor ama A sınıfı da C sınıfı da aynı belgeye sahip. TSE olarak geçtiğimiz aylarda TSE yıldız ve çift yıldız olarak yeni bir belgelendirme çalışması başlattık. Kriteri yüksek seviyeye çekildiğinde TSE yıldız, çok daha üst seviyeye çekildiyse çift yıldız belgesi vererek, standart üstü ürünlerin kalitesini devlet güvencesiyle belgelendirmiş, bunların da rekabet avantajını kendilerine tesis etmiş oluyoruz. Artık kuruluşlarımız ihaleye çıkarken bu üründe çift yıldız, tek yıldız isteyebilecek. Bu da Türk sanayisinde özellikle kaliteli ürün üretimi için önemli bir teşvik olacaktır".

http://www.yapi.com.tr/haberler/ormadan-zararli-salinimi-minimum-olan-sunta_123943.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!