Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

BBC, Seferihisar'ı Dünyaya Tanıtacak

İngilizlerin ünlü yayın kuruluşu BBC, İtalya merkezli 'Sakin Şehirler Birliği' (Cittaslow) tarafından 'Sakin Şehir' seçilip birliğe üye olabilmek için başvuruda bulunan Seferihisar'ın tanıtımını yapacak. 13-16 Eylül tarihleri arasında ilçeye gelecek televizyon ekibi, 14 Ekim'de gün boyunca çekimler gerçekleştirecek. Ekip, Sığacık, Teos, Akarca

Yeni Asır Gazetesi
BBC, Seferihisar'ı Dünyaya Tanıtacak

İngilizlerin ünlü yayın kuruluşu BBC, İtalya merkezli 'Sakin Şehirler Birliği' (Cittaslow) tarafından 'Sakin Şehir' seçilip birliğe üye olabilmek için başvuruda bulunan Seferihisar'ın tanıtımını yapacak. 13-16 Eylül tarihleri arasında ilçeye gelecek televizyon ekibi, 14 Ekim'de gün boyunca çekimler gerçekleştirecek. Ekip, Sığacık, Teos, Akarca Koyu, Akkum ve ilçe merkezinden görüntüler alacak; Belediye Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Kaymakam Şakir Erden ile görüşecek, vatandaşlarla da röportajlar yapacak.

Tam destek

'Sakin Şehir' projesi kapsamında ilçeyi aday gösteren Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, BBC sayesinde ilçenin adının dünya çapında duyulacağını belirti. Başkan Soyer, "BBC gibi bir yayın kuruluşunu milyonlarca lira ödeseniz bile burayla getiremesiniz. Fakat 'Sakin Şehir' projesi sayesinde bunu gerçekleştiriyoruz. Kanal, ilçemizi konuyla ilgili ülkelere ve İngiliz halkına tanıtmak amacıyla çekime geliyor. "Seferihisar'ı tanıtalım" demekle tanıtım olmuyor. İddialı ve dünya çapında ses getirecek projelerle bu sağlanabiliyor. BBC ekibinin ülkemize gelecek olmasını da bu açıdan değerlendirmek gerekir. Seferihisar'ın yıllarca içine kapalı kalması, esnafa ve halka bir şey kazandırmadı. İlçenin vizyonunun genişlemesiyle halkımız da çok şey kazanacak. Seferihisarlı hemşerilerim de bunun farkında. Bu nedenle projeye tüm destek veriyor" dedi.

İtalya'da ortaya çıktı

'Sakin Şehir' anlayışı İtalya'da ortaya çıktı. 1986 yılında kasabalarında Mc Donalds gibi hızlı beslenme olayına karşı çıkan bir grup İtalyan, buna tepki olarak "soult foot", yani yavaş yemek anlayışı ile kendi kültürlerine sahip çıktı. Başarıya ulaştıktan sonra da bu olayı kent kültürüne yansıttı. Huzurlu ve yaşanabilir kentler hedeflendi. 'Sakin Şehirler Birliği' (Cittaslow) kurularak, dünyanın farklı noktalarından üyeler seçildi, anlayış yaygınlaştırıldı. Nüfusu 50 binin altında olan yeni üyeler belirlendi. Bugün dünyada 60 dolayında 'Sakin Şehir' markası taşıyan kent bulunuyor. Türkiye'den de bu zincirin tek adayı, Seferihisar oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bbc-seferihisari-dunyaya-tanitacak_72205.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!