Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

BEDAŞ, 2017'de 341 Milyon Liralık Yatırım Yapacak

İstanbul'un Avrupa yakasında elektrik dağıtım hizmeti veren Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'nin (BEDAŞ) Genel Müdürü Mehmet İslamoğlu, ülkede hızla artan enerji talebini karşılamak üzere çalışmalarına hız verdiklerini, bu çerçevede 2017'de 341 milyon liralık yatırım yapacaklarını söyledi.

yapi.com.tr/AA
BEDAŞ, 2017'de 341 Milyon Liralık Yatırım Yapacak

Yatırım planlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan İslamoğlu, 2020'ye kadar elektrik dağıtım sektörüne 1 milyar 570 milyon lira tutarında yatırım yapacaklarını bildirdi.

İslamoğlu, BEDAŞ'ın gelecek yıl için kayıp kaçak hedefinin yüzde 9,60'dan yüzde 9,34'e indirildiğini ve bu rakamı yakalayacaklarını belirtti.

Özelleştirme sürecinin ardından devam eden tesis yatırımlarında, teknoloji alanına ağırlık verdiklerini vurgulayan İslamoğlu, şöyle devam etti:

"2017 yılında 341 milyon liralık yatırıma imza atacağız. Yatırımların yüzde 80'ini yeni trafo, yer altı kablo tesisi ve aydınlatma gibi kalemler oluşturacak. 2016 dahil 5 yıllık dönemde 1 milyar 570 milyon lira yatırım yapacağız. 2013-2020 yılları arasında İstanbul Avrupa Yakası'na kaliteli ve kesintisiz enerji için 2,1 milyar lira harcamış olacağız. Kontrol ve veri toplama sistemi SCADA'da büyük yol aldık, ilk aşamada 290 trafo merkezi ve 65 indirici trafo merkezini sisteme dahil ettik. Kasım 2016 itibarıyla BEDAŞ'ın bu sisteme yaptığı yatırımın tutarı 25 milyon 750 bin lirayı aşmış bulunuyor. SCADA sistemiyle arıza bilgisi anında kontrol merkezine ulaşırken, ilgili birimler çok kısa sürelerde arızalara çözüm üretebiliyor."

Avrupa yakası 23,2 milyar kilovatsaat elektrik tüketti

İslamoğlu, İstanbul'un Avrupa Yakası'nda kasım sonu itibarıyla abonelerinin 23 milyar 232 milyon 388 bin 145 kilovatsaat elektrik tükettiğini, ocak-kasım döneminde sisteme dahil olan yeni abone sayısının da 192 bin 555'e ulaştığını bildirdi.

Bazı şirketlerin bir yılda kazandığı yeni abone sayısına bir ayda ulaştıklarını ifade eden İslamoğlu, toplam abone sayılarının 4 milyon 861 bin 155'e yükseldiğini ve abone sayısı itibarıyla sektörün lider şirketi olduklarını söyledi.

Kaçak kullanımla mücadele çalışmalarına da değinen İslamoğlu, "Kaçak kullanma potansiyeli olan abonelere öncelik vermek kaydıyla, sayaçları dışarı alma çalışması yapılıyor. Bunların yanı sıra çok deneyimli bir ekiple çalışıyor olmamız, kaçak kullanım oranında düşüş sağlıyor." diye konuştu.

İslamoğlu, kasım sonu itibarıyla toplam çalışan sayılarının da 3 bin 45 olduğunu belirtti.

Mehmet İslamoğlu, yürüttükleri sosyal sorumluluk projelerine ilişkin bilgi verirken de şunları kaydetti:

"Hayatı Aydınlat adı altında bir dizi kurumsal sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdik. İlk olarak Türk Kızılayı ve Association for Coaching Türkiye Koçluk Derneği iş birliğiyle İstanbul'un Avrupa Yakası'nda engelli öğrencilere özel sınıflar kurduk. Association for Coaching Türkiye Derneğindeki koçlar buradaki öğretmenlere danışmanlık veriyor. Proje süresince özel sınıf sayısının artırılmasını hedefliyoruz. Proje çerçevesinde ayrıca İstanbul'un Avrupa Yakası'nda belirlenen 39 lokasyona tekerlekli sandalye şarj istasyonu kuruyoruz. Bu girişimler, istasyonların İstanbul'un Avrupa Yakası'ndaki bedensel engelli okullarında da yer almasına yönelik çalışmalarla devam edecek. Bu sayede tekerlekli sandalye kullanan engellilere hareket özgürlüğü sağlamayı hedefliyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/bedas-2017de-341-milyon-liralik-yatirim-yapacak_153537.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!