Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Beklenmeyen' Deprem için 'Beklenen' Yorumlar

27 Ekim Perşembe itibari ile 3713 binanın hasarlı oturulamaz, 2209 binanın hasarlı ama oturulabilir, hasarlı hane sayısının 5270, hasarlı ama oturulabilir hane sayısının ise 3446 olduğu Van depremi, bir dizi 'olağan' tartışmayı da gündeme getirdi. Uzmanlara kulak veriyoruz.

yapi.com.tr / AA
'Beklenmeyen' Deprem için 'Beklenen' Yorumlar

ürkiye, 'beklenmedik' bir zamanda meydana gelen ve özellikle Van merkez ile Erciş'te etkili olan 7,2 şiddetindeki depremin yaralarını sarmaya çalışıyor. Şu ana kadar büyüklükleri 2 ile 3 arasında değişen 637, 3 ile 4 arasında değişen 850, 4 ile 5 arasında değişen 108 ve 5 ile 6 arasında değişen 7 olmak üzere, toplam bin 769 adet artçı depremin meydana geldiği bölgede enkaz çalışmaları da tamamlanmak üzere. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) bugün (31 Ekim Pazartesi, saat 12:00) yaptığı açıklamaya göre Van merzkezdeki enkaz kaldırma çalışmaları tamamlanmış durumda; Erciş'teki kalan iki enkazda ise arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Yine aynı açıklamaya göre 601 vatandaşımızın hayatını kaybettiği ve 27 Ekim Perşembe itibari ile 3713 binanın hasarlı oturulamaz, 2209 binanın hasarlı ama oturulabilir, hasarlı hane sayısının 5270, hasarlı ama oturulabilir hane sayısının ise 3446 olduğu deprem, bir dizi 'olağan' tartışmayı da gündeme getirdi. Merkezi irade, bir dizi yeni önlemi gündeme getirirken, uzmanlar artık bir 'algı' değişikliğinin zamanı olduğu görüşündeler. Doğal afet algısından risk değerlendirmesine, koordinasyondan lojistiğe, yapı denetimden standartlara uygun malzeme kullanımına kadar geniş bir alanı kapsaması umulan bu 'değişim'in Türkiye için bir eşik olup olmayacağını zaman gösterecek.

Uzmanlara kulak veriyoruz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beklenmeyen-deprem-icin-beklenen-yorumlar_89589.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!