Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belediye Başkanından Korkutan Açıklama!

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün “Sahilde deniz kumuyla yapılan inşaatlar büyük risk altında. 3 bin 500 daire ve 15 bin kişiyi kapsayan bir durum” dedi

yapi.com.tr
Belediye Başkanından Korkutan Açıklama!

Olası büyük Marmara depreminin en çok etkilemesi beklenen bölgelerin başında Büyükçekmece geliyor. Vatan Gazetesi'nin haberine göre, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün kentsel dönüşüm çalışmaları ve ilçedeki binaların durumu hakkında bilgi verdi:

Deniz kumundan yapmışlar

“İlçede 350 binanın depreme dayanıksız olduğunu tespit ettik. Dışarıdan çok lüks görünen birçok yapının içeriden çürüdüğünü biliyoruz. 1970-1985 arasında Kumburgaz, Kamiloba, Celaliye’de deniz kumu ve hurda demirle yapılan inşaatlar büyük risk altında. Bu binaların temel izolasyonu yapılmadığı için tabandaki su, en üst kattaki kolonlara kadar ulaşmış ve bina taşıyıcılarını çürütmüş. 3 bin 500 daire ve 15 bin kişiyi kapsayan durumdan söz ediyoruz.”

45 riskli bina yıkıldı

“Şimdiye kadar deprem riski taşıyan 350 yapının 45’i yıkıldı ve yerine yenileri yapılıyor. Kanunen denizden 20 metreye kadar inşaat yapılamaz. Çürük bina sahiplerini uyarıyoruz. Ancak çürük raporu olmayan binayı zorla yıkamayız. Belediye olarak çürük raporu olan binaları boşaltmakla sorumluyuz. Ancak rapor ve uyarıları dikkate almayanların tapulu mülkünü zorla boşaltamayız.”

Kumburgaz’da 500 daire

“İistanbul Büyükşehir Belediyesi 1/5000’lik taslağında Güzelce ile Kumburgaz’ın bir kısmını ilgilendiren ve sahilden 40 metre derinlemesine ,500 metreuzunlamasında bir alanı transfer alanı gösterdi. Konu 15 gün önce gündeme geldi. 500-600 daireyi ilgilendiren taslağa göre yıkım yapılan yer sahiplerine yer gösterip taşınmaları istenecek. Ya da vatandaşa istimlak parası ödenecek. Ancak istimlak ödemelerinde vatandaşın yüzde 25 kaybı oluyor. İBB’nin bu planını uygun bulmuyoruz. Bizimle ilgili bir konu değil. İtirazlarımız sürüyor. Gerekirse yargı yoluna gideceğiz.”

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediye-baskanindan-korkutan-aciklama_105024.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!