Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belediye, ‘Liman 2 Derece Eğri’ Diyerek 5 Trilyon İstedi

Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu, yeni yatırımların hayata geçirilmesi için verdikleri bürokratik mücadeleyi şöyle anlattı:

Hürriyetuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu, yeni yatırımların hayata geçirilmesi için verdikleri bürokratik mücadeleyi şöyle anlattı:

‘Hereke Belediye Başkanlığı’na para yetiştirmekten iflahım kesildi. Önceki başkan CHP’dendi; hukuksuz bir iş yapmadığımız halde ‘sizi mahkemeye vereceğim’ dedi. Yönetim kurulumuz bu şartlarda yatırımları durdurmak zorunda kaldı. Sonra ‘şu belediye başkanı ile anlaşalım’ dedik. Bir zaman sonra ‘1 trilyon verelim kurtulalım’ dedik. Bu parayı verdik ama halka açık şirketiz ya anlatamıyorsunuz. Bu parayı, 100’er milyarlık kalemlerle gösterdik. Bu arada seçim oldu yeni belediye başkanı geldi. ‘Liman 2 derece eğri’ diyerek 5 trilyon lira istedi. Ona da 600 milyar verdik. Yanlış anlaşılmasın bu paraları bütün belediyeler istiyor ve paraları hizmet için kullanıyorlar. Son olarak Belediye Başkanı açılış yapacağımız duyunca, içinde TIR ve kepçe olan bir liste verdi. Şimdi onun kavgasını yapacağız. Bu fabrikayı bu hale getirmek için bürokrasiye karşı verdiğimiz mücadeleyi yazsak iyi bir roman olur.’

Nuh’un çimento kapasitesi katlandı

NUH Çimento’nun üçüncü klinker hattı ve ikinci enerji santralinin açılışı yapıldı. Yatırım öncesi 2.2 milyon ton olan yıllık klinker kapasitesi, 3.8 milyon tona çıktı. Çimentoda da 4.3 milyon ton olan kapasite 5.8 milyon tona çıktı. Ek tesislerle gelecek üretimin tamamı ihraç edilecek. Şu anda 25-30 milyon dolar olan ihracat, yıl sonunda 85 milyon dolara çıkacak. Nuh Çimento bu rakamsal değerlerle tek çatı altındaki en büyük çimento fabrikası oldu. Yatırımın 120 milyon doları liman genişletme, 42 milyon doları da enerji kaynaklarına yapıldı. 2002’de başlayan ve bugüne kadar 165 milyon dolarlık harcama yapılan yatırım sürecinde 2300 kişiye geçici istihdam sağlandı.

Yıl sonuna kadar 150 bin konut

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Nuh Çimento’nun 160 milyon dolarlık yatırımının önemine de dikkat çekti ve ‘Bugün çimento sektörü mal yetiştiremez duruma geldi. İnşaat sektörü canlandı. Toplu Konut İdaresi yıl sonuna kadar 150 bin konutu bitirmiş olacak. Bu 300-350 civarında farklı ürün kalemini ilgilendiriyor’ dedi. Erdoğan gecekondulaşmaya ve kaçak konutların yapılmasına kesinlikle karşı olduklarını söyledi ve ‘Konut istiyorsan bize geleceksin. Ayda 200 YTL taksit ödeyeceksin. Sana 20 yıl vade veriyoruz. Ayrıca bu konutların çevresinde her türlü sosyal olanak da var’ diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediye-liman-2-derece-egri-diyerek-5-trilyon-istedi_30343.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!