Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Belediye Objektif Emlak Piyasasını Yok Ediyor" Yazıma Kiler Gurubundan Cevap Geldi...

Geçtiğimiz hafta içinde Kiler Gurubunun Sapphire projesine değinmiş ve "aklıma yatmayan" bazı detayları, sizlere "Belediye ile ilgili" bazı noktalar eşliğinde aktarmıştım. Yazdıklarıma "Kiler Gurubu Başkanı" Nahit Kiler'den cevap geldi. Objektif yayıncılık "ilkesine" tam olan inancım gereği, bu cevabı "virgülünü" dahi değiştirmeden aynen

Referans Gazetesi
"Belediye Objektif Emlak Piyasasını Yok Ediyor" Yazıma Kiler Gurubundan Cevap Geldi...

Değerli dostlarım, geçtiğimiz hafta içinde Kiler Gurubunun Sapphire projesine değinmiş ve "aklıma yatmayan" bazı detayları, sizlere "Belediye ile ilgili" bazı noktalar eşliğinde aktarmıştım. Yazdıklarıma "Kiler Gurubu Başkanı" Nahit Kiler'den cevap geldi. Objektif yayıncılık "ilkesine" tam olan inancım gereği, bu cevabı "virgülünü" dahi değiştirmeden aynen yayınlıyorum.
    
Detaylar aşağıda "son yorum" sizlerde ve konunun uzmanlarında…
    
"…İnşaatın hafriyat ve iksa işlerinin yapılması için tahkimat ruhsatı alınmıştır ve bu çalışmalar alınan bu belge eşliğinde gerçekleştirilmiştir.
    
1. Proje çalışmaları sonuçlandırılıp, ilgili belediyesi olan Kağıthane Belediyesi'nden 22.09.2006 tarih ve 3/72 sayı ile inşaat ruhsat numarası ile inşaat ruhsatı alınmıştır. Bu ruhsat için yine ilgili belediyesine 4.243.274YTL yasal ruhsat harçları ödenmiştir.

2. İnşaatın devamı esnasında bina yüksekliğinde ve bina dış ölçülerinde herhangi bir değişiklik yapmadan, iç kısımlarda yapılan birkaç değişiklik nedeniyle de yine ilgili belediyesi olan Kağıthane Belediyesi'nden 22.02.2008 tarih ve 1/29 ruhsat numarası ile tadilat ruhsatı alınmıştır. Bu ruhsat için de yine ilgili belediyesine 2.070.835 YTL yasal ruhsat harcı ödenmiştir. Toplam olarak 6.314.109YTL yasal ruhsat harcı ödenmiştir. Hemen belirtmek isteriz ki, bu ruhsata konu olan iç kısımda yaptığımız birkaç değişiklik için bir çok firma ruhsat tadilatına gerek bile duymamaktadır.

Ayrıca binamızın "imar hükümlerine aykırı büyüklükte" yapıldığı öne sürülmüştür. Bilindiği üzere yapılar imar planları, plan notları ve imar yönetmeliklerine uygun olarak yapılmak zorundadır. Projemizin dahil olduğu bölgeye ait yasal imar bilgileri aşağıda verilmiştir :
    
a.        Bölgeye ait olan Büyükdere Planı 1950'li yıllarda yapılmış, 1994 yılı sonunda ise metro bağlantısı yapılabileceği plan notları ile belirtilmiştir. Bölgenin genelinde "Emsal:3.00" tür. Ancak bizim arsamızda "Emsal:2.50" dir ve biz projemizi bu emsal şartları dahilinde gerçekleştirdik. Bölge geneli bizim için örnek teşkil etmesine ve itirazda bulunma hakkımız olmasına rağmen bu tür bir değişiklik talebimiz olmamıştır.
    
b.        Yine bölgede imar planında yapı yüksekliği için "Hmax:serbest" ifadesi vardır ve bina yüksekliğimiz açısından yasal olarak sınırlayıcı bir yasal hüküm bulunmamaktadır. Hemen burada belirtmek isteriz ki, ilgili gazetenin yazıları içinde de bu konuda çelişkiler mevcuttur: 24.01.2009 tarihli yazısında bina yüksekliği 261mt ve 50 kat, 25.01.2009 tarihli yazıda 261mt ve 216 kat, 26.01.2009 tarihli yazıda ise 216 mt olarak haber yapılmıştır. Binamızın en üst betonarme döşeme noktası yerden 228.50 mt. yüksekliktedir.
    
c.        Yine ilgili gazete haberlerinde, inşaat alanımızın 185.363m2 olduğu öne sürülmüştür. Oysaki inşaat ruhsatı belgemizde de görüleceği üzere projemizin toplam inşaat alanı 165.139m2'dir. Böyle bir rakamın nasıl ortaya çıktığı ise iddia sahipleri tarafından cevaplanması gerekmektedir.
    
d.        Yine ilgili gazete haberinde yer alan "yasak bölgede AVM yapıldığı" iddiası ise anlaşılamamıştır. Yasak bölgeden kasıt "askeri bölge" veya "gümrük bölgesi" gibi bir iddia ise, bulunduğumuz bölge böyle bir sınırlamaya tabi olan bölge değildir. Yasak bölgeden kasıt "bodrum katlarda AVM yapılması" ise, bodrum katlarda emsal dışı alanlar, Haziran 2007 yönetmeliği ile değil, 1995 yılı imar planına ait plan notlarına istinaden yapılmıştır ve bu planlar bugüne kadar hiçbir tadilat görmemiştir. Projenin tarafımızdan yapımına başlanmasından sonra, ne Büyükşehir belediyesi'ne, ne de İlçe Belediyesi'ne imar planında artış sağlamak üzere hiçbir başvuru yapılmamıştır. Yani 1995 yılındaki imar planı koşullarına bağlı kalınmıştır.   
    
e.        İstanbul Mimarlar Odası'nın 2008 yılı Ağustos Ayında İstanbul 8. İdare Mahkemesine, 23 Haziran 2007'de yürürlüğe giren İstanbul İmar Yönetmeliği için yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtığı da iddia edilmişti…
    
Sayın BULUT, aynı Mimarlar Odasından, projemiz onaylatılmış, "Mimari Proje Müellifi Sicil Durum Belgesi" ile belgelendirilmiş ve bu işlemlerle ilgili yasal ücretler de 26.12.2007 tarih ve 3400085350 B nolu makbuz ile "Proje Denetimi ve MUS Denetimi ücretleri" olarak Mimarlar Odası'na ödenmiştir…"
    
Değerli dostlar, konu hakkında "proje sahibi gurubun" ilettiği bilgiler bu şekilde. Şimdi aynı yazımda "hakkında bazı tespitler" yaptığım Büyük Şehir Belediyesinden bir cevap bekliyorum ve gelirse onu da aynen yayınlayacağım.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediye-objektif-emlak-piyasasini-yok-ediyor-yazima-kiler-gurubundan-cevap-geldi-_66310.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!