Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Belediye Yıktı, Mahkeme İptal Etti

Gaziantep'te acele kamulaştırılarak yıkım kararı verilen ekmek fırını ve üstündeki 4 katlı ev, Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı beklenmeden boşaltılıp yıkıldı. Mahkeme vatandaşı haklı bulup acele kamulaştırma kararını iptal etti.

yapi.com.tr
Belediye Yıktı, Mahkeme İptal Etti

Gaziantep Adliyesi'nde görülen haksız yıkım nedeniyle açılan bir tazminat davası, “Ben yaptım oldu” mantığıyla yapılan kentsel dönüşüm çalışması sonucu ortaya çıkan bir haksızlığı gözler önüne serdi. Şahinbey Belediyesi'nin talebi üzerine Bakanlar Kurulu 2012'de Dumlupınar ve Kıbrıs Mahallesi için acele kamulaştırma kararı aldı. Bir vatandaşın başvurusu üzerine Dumlupınar bölgesindeki acele kamulaştırma kararı 2016'de Danıştay İdari Davalar Kurulu tarafından iptal edildi.

Sözcü’den Ahmet Kaya’nın haberine göre; bunun üzerine bazı vatandaşlar Kıbrıs Mahallesi'ndeki acil kamulaştırma kararının iptali için yargıya başvurdu. İddiaya göre, Kıbrıs Mahallesi'nde de aynı kararın çıkabileceği endişesiyle Şahinbey Belediyesi, bu mahallede yıkım yapılacak yerlerin boşaltılması için çalışmalarını hızlandırdı.

Bu doğruluda fırın ve üstünde de 4 katlı evi bulunan Mehmet Yılmaz'dan işyerinin boşaltılmasını talep etti. Ancak Yılmaz. Yargı sürecinin devam ettiğini, Dumlupınar Mahallesi için verilen iptal kararının Kıbrıs Mahallesi için de verilebileceğini belirterek boşaltmanın bir süre ertelenmesi talebinde bulundu.

Belediye apar topar yıktı
Bu sırada Mehmet Yılmaz'ın açtığı yürütmenin durdurulma davasını görüşen Danıştay 6. Dairesi bu istemi kabul ederek, 2017 yılının Mayıs Ayı’nda yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ancak, kararın tebliği 2 ay gecikince Temmuz Ayı’nda Şahinbey Belediyesi ekipleri polis desteğiyle Mehmet Yılmaz'a ait fırına gelerek tahliye etti ve yıkımı gerçekleştirdi.

İşyeri ve evleri yıkılan Mehmet Yılmaz'ın açtığı davalar sonucu Kıbrıs Mahallesi'ndeki acele kamulaştırma kararı iptal edildi. Ancak, bu karar kesinleştiğinde vatandaşın binası çoktan yıkılmıştı.

Yüzlerce insan kentsel dönüşüm mağduru
Şahinbey Belediyesi'nin CHP'li Meclis Üyesi Uğur Kalkan, özellikle Şahinbey'de yüzlerce insanın kentsel dönüşüm mağduru olduğunu belirtti. AKP'li belediyenin vatandaşın kamulaştırılan taşınmazının gerçek değerinin çok altında ödeme yaptığını, dava sonucu beklemeden ‘Yıkıp, mahkeme kararının sonradan gelmesini beklediğini' belirten Kalkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Söz konusu olayda, mahkeme acele kamulaştırmayı iptal etti. Pişmek üzere fırına girecek hamurlara bile el koyup, sonra çöpe atmak hangi vicdana sığar? Şahinbey Belediyesi hakka, hukuka, adalete saygılı olsa zaten Danıştay burayla ilgili karar vermiş. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, kentsel dönüşümle ilgili güzellemeler yapıyor ama maalesef burada hak, hukuk, adalet gözetilmiyor. Vatandaştan ucuza aldığı mallarını yıkıp yerine bina yapıp kat kat fazlaya satarak kazandığı bu parayla, insanların açlıktan intihar ettiği bir dönemde okçuluk tesisi yapıyor. AKP'nin hak, adalet anlayışı bu işte.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediye-yikti-mahkeme-iptal-etti_189784.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!